| iuli104 a întrebat:

Vreau sa fac si eu overclocking si sa-mi spuneti voi cu ca ar trebui sa maresc si ce ca sa am rezultate bune:
Placa de baza:
ASRock P4DUAL-915GL Prescott 800 FSB800 DDR400 DUAL CHANEL PCI EXPRESS
Procesor:
Intel(R)Celeron(R) 2. 53GHz 2.53 GHz
Memorie:
1 GB DDR1
Temperaturile pe care le am acuma:
CPU:49 Grade Celsius
MainBoard:26-32 Grade Celsius
HardDisk:253 Grade Celsius
Fan Speed:In jur de 3000 RPM
DAU FUNDA CELUI CARE IMI ZICE CE SA MARESC SI CU CAT LA CE TREBUIE PT A MARII PERFORMANTELE PROCESORULUI.

Răspuns Câştigător
| XFreeX a răspuns:

In primul rand overclocking-ul duce la :
1) scaderea stabilitatii
2) cresterea semnificativa a temperaturilor
3) sansa mai mare la crash ( ecrane albastre)
4) scade durata de viata a componentelor

Dar, daca toturi iti asumi riscurile poti ridica putin cate putin fracventa ( FSB) a procesorului pana vezi ca devine instabil sau cresc temperaturile, de exemplu din 2. 53 poti ridica la 2. 8ghz si vezi cum se cumporta si care sunt temperaturile si daca crezi ca poti mai mult ridica la 3 ghz... oricum mai mult nu poti scoate din procesor... bafta. Funda? happy