| Alion a întrebat:

Dati-mi si mie un program bun pentru overclocking procesor. mentionez ca am placa de baza asrock p4dual-915gl, procesor pentium(R) 4 de 2, 8 ghz, placa video integrata de 258 mb si memorie ram fizica de 512 si virtuala de inca 1, 5 gb. cel mai bun program primeste funda!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce vrei sa faci OC?

| Alion explică (pentru anonim_4396):

Ca faca transferul din ram in memoria virtuala mai rapid, plus ca a inceput sa se miste cam greu; oricum am sistemul de 6-7 ani neschimbat, asa ca ar cam fi timpul sa moara...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alion):

Te referi la DMA?

| Alion explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu la ce te referi... fi mai explicit big grin

| Alion explică (pentru anonim_4396):

Deci pe patitia de lucru c :/ am creat un fel de memorie ram in care se transfera informatiile din memoria ram fizica, atunci cand aceasta este folosita la maxim; intrebarea mea era daca stii vreun programel, nu cred ca are vreo importanta la ce folosesc eu overclocking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alion):

Deci, din cate inteleg eu practic ai pus la paging file cativa mb acolo, si in acest fel, el foloseste spatiu de pe disc ca si rami, cand ai zis mai sus ca se face transferul mai repede intre rami si memoria virtuala mai repede, credeam ca te referi la direct memory access DMA, care se face pe magistrala, si nu solicita procesorul deloc.

| Miaiiim a răspuns:

Overclocking la procesor se face din bios la freqwency control.cel putin al mine asa e