| George828 a întrebat:

Am un calculator vechi la care am probleme cu unul dintre cele doua hdd-uri: un Weastern Digital caviar cu interfata SATA de 160gb. Problema este ca nu il recunoaste deloc, nu apare nici in disk management sau in device manager. Am incercat cu software, apoi am desfacut calculatorul sa vad daca este o problema la cabluri dar nu am gasit nimic in neregula. Celalalt hdd: un Maxtor de 60gb cu interfata IDE pe care este instalat Windows XP merge perfect. Orice ajutor va fi apreciat. Multumesc!

1 răspuns:
| Măcină_Emanuel_Elisei_1997 a răspuns:

Verifica daca este alimmentat si conectat bine la placa de baza, eventula schimba-i mufa de alimentare cu alta.
verifica sa fie pe Slave,
daca tot nu merge incearca sa pornesti pc-ul cu hardul nemontat in suruburi, astfel sa poti observa daca se invarte discul inauntru (face un zgomot specific, plus ca si vibreaza putin). daca nu iti da semnele astea e ars! si nu ai ce sa ii faci.
daca se invarte, inceraca sa il "scuturi" un pic, si sa il loveti cu palma... posibil ca acul sa se fi blocat pe undeva pe acolo.
Funda?