| onekiss a întrebat:

Salut, am un Card Micro SD de 4GB Kingston. Problema e ca nu merge sa-l formatez prima data l-am avut intr-un Nokia e71 si acum nu mai merge, daca il bag in telefon ex: nu pot sa-l formatez la unele telefone se blocheaza iar la unele intru pe el dar nu pot face nimic si cand il bag la pc se blocheaza pc.Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| MihaiTT a răspuns:

Baga-l in pc, deschide un command si da-i urmatoarea comanda

chkdsk X: /r
ca sa-i dai un check and repair
unde X este litera ce ti-o da windowsu cand iti recunoaste cardul

format X: /q

ca sa-l formatezi

1 răspuns:
| ITdevil a răspuns:

Poti sa faci cum zice MihaiTT sau poti sa iti iei Parted Magic, bootezi de pe cd, intri in Gparted (Partition Manager), alegi CARDUL SD (nimic altceva), stergi toate partitiile, si lasi totul sa fie empty space. Dupa il formatezi in Fat32, si gata