| Adutzu2 a întrebat:

Salut, am un desktop PC nou și nu citește niciunul dintre cele două monitoare mai vechi pe care le-am conectat la portul VGA. Merge doar televizorul pe care l-am conectat la hdmi. Care pot fi cauzele?

Răspuns Câştigător
| Raull32 a răspuns:

Probabil placa video nu are vga iar tu ai conectat monitoarele directla placa de baza, daca procesorul nu are placa video integrata nu va merge portul ala, verifica sa fie conectate pe placa video, daca nici asa nu merge sunt prea vechi pentru configuratia actuala

| Adutzu2 explică (pentru Raull32):

VGA-ul e doar pe placa de baza. M-am gândit eu că procesorul nu are video integrat și de-aia nu merge, dar nu eram sigur. Mulțumesc de confirmare!

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pune rezoluția scăzută de ex 600x800 având conectat tv-ul prin hdmi apoi - fără să oprești pc-ul - conectează monitoarele in cauză

spune cum a mers

| Adutzu2 explică (pentru sierra1):

Monitoarele afișează mesajul "No video input" și apoi intră în "sleep mode"

| sierra1 a răspuns (pentru Adutzu2):

Ai făcut ce-am zis?

| Adutzu2 explică (pentru sierra1):

Da

| sierra1 a răspuns (pentru Adutzu2):

Așa, și?

| Adutzu2 explică (pentru sierra1):

Aceiași treabă. Mi-a explicat Raull32 de ce nu merge.

| sierra1 a răspuns (pentru Adutzu2):

Beton!

| Wr3nch a răspuns:

Portul ala vga e prezent pe placa de baza dar placa video are doar port hdmi. VGA e depasit lejer de HDMI ca performanta, si preturile la HDMI au scazut considerabil. Ai cam 2 variante: un adaptor hdmi to vga, sau iti cumperi monitor hdmi.