| Andreea9222 a întrebat:

Stie cineva sa-mi zica va rog de ce de vreo saptamana, DOAR seara am o problema cu termostatul de la centrala in sensul in care nu se mai opreste centrala merge in continuu mult peste temperatura setata? (Culmea ziua functioneaza perfect) Cum pot rezolva asta? Multumesc

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca e wireless, posibil sa interfereze cu al unui vecin, caz in care trebuie resincronizat pe alta frecventa. Tot la wireless pot aparea ecranări care sa impiedice comunicarea intre cele doua unități. Daca e cu fir, e clar defect.

| Andreea9222 explică (pentru regis):

E wireless si a mers perfect pana acum putin timp nu stiu ce s-a intamplat

| regis a răspuns (pentru Andreea9222):

In primul rand trebuie resincronizat, da-ne modelul sa cautam in manual cum se face (probabil are pe spate un sticker cu datele tehnice).

| regis a răspuns (pentru Andreea9222):

Aici găsești manualul:
https://www.google.com/......https?/url

Vezi la pagina 9 "reacordarea termostatului cu receptorul", urmeaza pasii de acolo.

| Andreea9222 explică (pentru regis):

Ar trebui sa-l resetez si sa-l racordez din nou? (Centrala e noua de vreo 2-3 luni si a mers perfect pana zilele trecute)

| regis a răspuns (pentru Andreea9222):

Reacordeaza-l, 90% asta va rezolva problema.

| Andreea9222 explică (pentru regis):

Am inteles, multumesc frumos

| Andreea9222 explică (pentru regis):

Revin cu feedback...din pacate face la fel, nu s-a rezolvat sad o sa sun luni baietii care mi-au pus-o sa vad

| regis a răspuns (pentru Andreea9222):

sad

| darrio2007 a răspuns:

Probabil ca il sperie intunericul.
Lasand gluma la o parte, nu-mi pot explica de ce lucreaza asa.
Am ceva idei despre asta, dar nu inteleg.
Chiar daca pare absurd, schimba-i bateriile.

| Andreea9222 explică (pentru darrio2007):

I-am schimbat bateriile si l-am restartat, 2 zile a fost ok si apoi a reaparut problema

| carevaescu a răspuns:

Unele termostate sunt programabile pe intervale de ore.

Daca ai asemenea termostat, umbla la program. Pt ca daca tu setezi sa zicem 20 grade, si el are in program 30 la ora 22:00, ei bine, la ora 22:00 va seta singur temperatura la 30.

| Andreea9222 explică (pentru carevaescu):

Mi-a mai zis cineva treaba asta doar ca eu nu am setat asa ceva si nici in manualul de instructiuni nu scrie ca as avea asa functie