| GoodLuck15 a întrebat:

Am un hard disk Seageate de 1tb 7200rpm.
Am o carcasa foarte bine ventilata,incapatoare, cu un wm bun si cand spun bine ventilata ma refer ca am 6 ventilatoare in ea de 120mm.E o carcasa Segotep Warhisp Eva si ma macina faptul ca cu toate acestea hard-ul sta la 33 de grade la o temperatura ambientala de 25-26 de grade.Cum as putea scadea temperatura, deoarece nu pare tocmai ok cu o asa carcasa si atatea ventilatoare?

7 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

33 de grade e foarte foarte ok pentru un hdd mecanic. nu te mai gandi la asta.

| LinxCont a răspuns:

33 e o temperatura foarte buna. Diferenta dintre 33 si 26 e mica, 7 grade. Hardul se incalzeste si pentru a evacua energia termica e nevoie de o diferenta de temperatura intre hard si temperatura mediului, insa pentru a scadea si mai mult temperatura, e suficient un ventilator care sa dea aerul spre hard: http://www.emag.ro/......ard_disk/c
http://www.pcgarage.ro/......lator-hdd/

| Smecher_Nuti_1999 a răspuns:

Poti sa-i mai adaptezi un ventilator sauchiar doua aproape de el ..pentru al raci mai bine si a numai avea temperatura mare. Dar in general hardu asa sta cel. putin ameu e undeva la 28 cand nu sunt in jocuri si se ridica maxim 38 in joc si am doar patru ventilatoare.dar cred ca cel mai binr e sa-i mai adaptezi

| GoodLuck15 explică (pentru Smecher_Nuti_1999):

Eu am doua ventilatoare in fata de 120mm, unul bate spre el dar oricum in carcasa mea hard-ul are un locas separat de carcasa la fel si sursa dar este o gaura prin care trece aerul de la ventilator.

| Smecher_Nuti_1999 a răspuns (pentru GoodLuck15):

Atunci lasa-l asa stai linistit daca se ventileaza bine trece aerul si temperatura nu se ridica mai mult de 45-48 totul este ok momentan stai foarte bine.

| GoodLuck15 explică (pentru Smecher_Nuti_1999):

Tu ai spus ca ai 4 ventilatoare.Ai si vreunul sau doua in fata carcasei care sa bata spre hard?

| Smecher_Nuti_1999 a răspuns (pentru GoodLuck15):

Eu ventilatoarele le am pozitionate un felul urmator doua pe peretele din spate. adica cum e unitatea in spate unde ai mufele de conectare si restul iar doua sunt intr-o parte atat dar ventileaza bine si duce catre hdd