| Rampc a întrebat:

Salut, am un i5 2500k si 8gb ram cu frecventa de 1600ghz. Problema este ca procesorul are ca specificatii "Memory Specifications: DDR3 1066/1333". Asta scrie pe saitul Intel.

Acum ma tem ca va trage in jos ramii. Si ca fps-urile vor scadea iar lagul va fi si el.

Vo ce ziceti, imi afecteaza performanta in jocuri? Sau dau ramii la frecventa de 1333ghz?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Frecventa memoriei RAM se "adapteaza" la optimul accesabil de catre procesor. Asa ca lasa-l cum e - oricum ai un sistem tare

| Rampc explică (pentru sierra1):

Ehh nu stiu daca e un sistem tate.

CPU: I5 2500k ( dat la turbo adica 3700MHz

GPU: Msi GeForce GTX 1050Ti Gaming X 4gb

Ram: 8gb 1333MHz (de la 1600MHz )

Plada de baza: ASUS Z77- A 4 sloturi pentru ram si 2 pentru placa video

Cooler: Hyper 212 EVO

Sursa: Be quiet 600W

| sierra1 a răspuns (pentru Rampc):

E tare. Zi-mi si mie merci