| salutfrate1111 a întrebat:

Salut am un i5-7400 3.00 ghz si o placa video 1050 ti si ma gandeam sa imi fac un upgrade

Daca imi iau un procesor nou ma va ajuta in jocuri? vreau sa imi iau un i7-10400. sau ar trebui sa imi iau o placa video noua?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

I7-10400 nu exista

Daca te referi la i5-10400...
raspunsul ar fi mai mult NU decat DA.

1) Are 6 nuclee, dar asta nu te ajuta in jocuri,
si mai intervine faptul ca au frecventa de baza la fel de mica precum al tau.

Nu-i deloc gresit sa cumperi un procesor cu 6 nuclee, insa e indicat sa aiba frecventa de baza putin mai mare fata de cat ai acum.

Multe jocuri folosesc inca doar 4 nuclee, asadar acestea se vor misca fix la fel pe noul procesor daca nu creste si frecventa nucleelor putin.

Si mai e ceva: diferenta de performanta in teste nu e chiar atat de mare incat sa justifice sa vinzi procesorul actual.
Mai astepta putin pana apare altceva, sau pana se ieftineste altul mai capabil.

! NU ai precizat daca vei schimba si placa de baza,
caci noul procesor nu este compatibil cu placa de baza pe care sta 7400, din cauza socketului diferit!

2) Chiar presupunand ca ce am zis la punctul 1) nu se aplica, si ai castiga performanta semnificativa de la noul procesor, din nou intervine acel "multe".

Cu exceptia anumitor genuri (MMO), sau jocurile cu harti imense, in general placa video duce greul in jocuri.
Degeaba pui un procesor mai puternic, daca nu va putea fi folosit la adevarata lui capacitate.

Apare fenomenul de bottleneck, daca intre cele doua (procesor si placa video ) exista diferente mari de performanta.
Cel mai inteligent e sa te multumesti momentan cu ce ai, si sa mai strangi bani anul acesta.
Acum oricum preturile si disponibilitatea placilor video sunt in nori.

PC-ul meu e din 2011 (2600K.), planuisem sa fac upgrade anul acesta, insa o sa mai astept un an.
Nu e momentul potrivit, cand vad o placa video din 2018-2019 ce costa dublu fata de momentul aparitiei.

| salutfrate1111 explică (pentru NLS):

Au scuze frate voiam sa zic I7-10700K Comet Lake, nu 10400. greseala mea

| NLS a răspuns (pentru salutfrate1111):

E altceva.
Pentru procesor merita upgrade-ul, dar placa video e prea slaba in acest caz pentru el, ar trebui schimbata si ea (nu neaparat, doar daca vrei performanta in plus. Daca intentionezi sa le schimbi pe ambele, poti lua acum procesor si placa de baza,
iar placa video mai incolo, eventual la anul.)

Exact cum a zis colegul, in functie de jocurile pe care le joci, monitorizeaza loadul celor doua piese.

Se poate si cu:

HWinfo --- (in fereastra ce se deschide cand apesi pe Sensors, cauti la specificatiile placii video "GPU Core Load", iar la procesor ""Total CPU Usage )

CPUID HWMonitor --- (TAB-ul "Utilisation" pentru ambele )

Daca obtii la vreuna valori aproape de 100, acea piesa trebuie schimbata prima.

Daca obtii la ambele, amandoua ar trebui schimbate, pentru performanta maxima.

Nu uita ca si placa de baza trebuie schimbata, pentru noul procesor. Ai nevoie de socket 1200.

| Kempo a răspuns:

In unele jocuri te va ajuta procesoru in altele placa video depinde de ce te joci.
E posibil sa ai un pic de bottleneck foarte mic cu procesoru ala pentru ca e doar quad core fara hyperthreading.
Fi sigur ca ai ram in dual channel e foarte important pentru performanta procesorului.
Poti avea bottleneck in jocuri competitive cum ar fi csgo, valorant, daca te joci jocuri foarte intense grafic vei avea nevoie de o placa video mai buna.
Poti folosi programul msi afterburner pentru a vedea statisticele componetelor cat % sunt utilizate daca placa video e folosita la maxim in jocurile pe care le joci ai nevoie de una mai buna sau daca procesorul e folosit complet iti trebuie unul mai bun.
Daca ambele sunt folosite la maxim si iti cumperi procesor sau placa noua nu vei rezolva nimic poate vei avea cateva fps uri atat doar o difedenta foarte mica.
Repet sa ai kit ram dual channel inainte de a face upgrade e extrem de important.
Ca placa video iti recomand un gtx 1650super, 1660super si ca procesor pe acceasi placa de baza un i7 7700.
Cumpara piesa pe care crezi ca ai nevoie mai mare de ea si ambele intr-un singur pc sunt foarte bune.