| Ionut_Axente_1996 a întrebat:

Salut! Am un iphone 12 pro si recent, cam de jumatate de ora, mi-au facut 2 camere de pe spate (cea de ultra widea si cea normala) si camera de pe fata condens, nu am nicio idee de ce, nu a fost tinut nicaieri in apa sau la rece, a stat doar la temperatura camerei; am incercat sa il tin si in orez, sa il dau cu apa calda, sa dau cu feonu, cuptor, etc, dar niciun efect, stie cineva cum as putea sa rezolv aceasta problema?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Condens apare daca aburii din aer se precipita pe o suprafata mai rece.
Daca condensul a aparut in exterior, atunci este suficient sa aerisesti putin incaperea, dupa care sa stergi telefonul cu o batista (sau alt material textil) uscata.
Daca condensul a aparut in interiorul carcasei, atunci e problema grava: telefonul nu este inchis etans (l-a desfacut cineva sau e defect de fabricatie). In acest caz doar un service Apple (iPhone) specializat te poate ajuta, care au scule potrivite de etansare.

| relian a răspuns:

Ai luat telefonul nou de la magazin? Daca e folosit,atunci probabil cine la desfacut si nu la mai sigilat cum a fost.
Ce sa faci? Treb sa il pui la rece,dar sa circule aerul,ar fi bun in congelator,dar sa ai acolo un ventilator, tot timpul sa ventileze.

Cel mai indicat este sa il pui in ventu de la masina, asta daca ai masina, bagi AC la maxim laughing tii telefonul acolo in bataia aerului f rece si scoate apa afara.
Caldura nu scoate apa, ce ai tu sa scotri cu caldura trebuie f fierbinte si mult timp.
In schimb aerul rece is scoate apa, daca este ventilatie.Si eu am cazut odata cu un iphone intr-o piscina, sa aburit dupa tot laughing l-am pus la cald ca si tine, mai rau sa aburit. Dupa l-am pus in ventu de la masina, am dat AC la rece mamxim si pana acasa a scos apa afara, era ca nou.

| Ionut_Axente_1996 explică (pentru relian):

Telefonu a fost luat de nou din istyle prin noiembrie, anul trecut, dar pana acum nu am mai patit asa ceva si nu imi explic de ce a aparut, deoarece telefonul nu a facut niciun contact cu vreoun lichid recent, doar a stat la temperatura camerei, s-a facut condens brusc, de nicaieri, mi se pare ceva inexplicabil, o sa incerc cu ac-ul de la masina, mersi mult!

| relian a răspuns (pentru Ionut_Axente_1996):

Era bine sa se fi intimplat pana intr-un an, asa il duceai inapoi, cred ca deja a trecut garantia.
Poate so fi dus ceva garnituri pe linga camera, este posibil si asta.
Chestia este daca o face asa mereu.Pai ce faci vrei sa faci o poza ala aburit.Baga si tu pe Youtube sa vezi ce mai zic si altii. Uite ma facui curios, o sa dau o cautare pe yoube sa vad ce zice lumea daca mai sunt si altii si ce au facut.

| Ionut_Axente_1996 explică (pentru relian):

Am rezolvat problema, am citit pe un forum, ca daca scot slotul sim si il pun langa o sursa de caldura (un calorifer de exemplu) si il las peste noapte, tot condensul o sa iasa, l-am lasat de azi noapte de la 3 pana la 8, iar in 3 ore nu a mai facut pic de condens, mersi mult pentru ajutor oricum!

| relian a răspuns (pentru Ionut_Axente_1996):

E bun daca ai rezolvat.Chestia este cum de s-a intamplat? Deci se mai poate intampla, ceva nu e cum trebuie, dar o sa vezi tu de o sa mai faca condens.

| literallythesamebruh a răspuns:

Dacă problema este înauntrul telefonului, trebuie să îl duci într-un service pentru a-i face o curățare. Nu-mi explic cum ar putea face condens, mai ales pe dinăuntru, seria iPhone 12 are materiale foarte calitative.

| Ionut_Axente_1996 explică (pentru literallythesamebruh):

Nici eu nu imi pot da seama, initial am zis ca doar sunt lentilele aburite, dar dupa o privire mai apropiata, am vazut ca s-a facut condens