| Dani_Chirita_1995 a întrebat:

Salut am un laptop Acer aspire 5542g cu un processor amd turion II x62 de 2.2 ghz pe socket s1(638), chipsetul placii de baza fiind 785gx. As dori sa stiu daca il pot schimba cu un III core macar sau un quad core. Tin sa mentionez ca ramul este ddr2. Problema care este, am 6gb ram si placa video 1gb dediacata si procesorul ma cam trage in jos, si daca se poate upgrada placa video, astept raspuns stima.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ce placa video ai?

| Dani_Chirita_1995 explică (pentru sltlp):

Ati hd 5650

| Jipa95 a răspuns (pentru Dani_Chirita_1995):

Procesoarele pentru socket-ul ala nu se mai fabrica de mult, sioricum nu erau disponibile la orice colt de strada foarte greu faci rost de un x3 pe socket-ul ala. Asta 1 la mana. Nu m-am uitat prea bine la specificatiile laptopului, dar placa video nu se poate schimba cu una mai performanta, este lipita de placa de baza.

| sltlp a răspuns (pentru Dani_Chirita_1995):

Nu merita sa iti bati capul.

| Dani_Chirita_1995 explică:

Placa video este dedicata, inca nu l.am desfacut sa vad daca e detasabila dar o sa o fac. In legatura cu procesorul nu prea ma intereseaza ca e vechi slotul vreau doar sa stiu daca se poate si merge bine avand in vedere ca III core sau quad core pe soketul asta sunt pe ram ddr3. Nu prea stiu sa.ti explic treaba cu ddr asta dar de procesor am de unde face rost.

| Dani_Chirita_1995 explică:

Nu merita stiu dar imi plac provocarile