| brunetamea a întrebat:

am un laptop acer aspire si cateodata mi se inchide singur si porneste imediat, intrebarea e de ce tinanad cont ca am cooler extern? mersi

4 răspunsuri:
| TZi a răspuns:

Buna,
Cea mai intalnita cauza a problemei pe care o descrii tu este temperatura ridicata la care ajunge procesorul. Laptopul se incalzeste tare si ca sa nu se strice e facut sa se restarteze, in acest timp temperatura scade si laptopul poate functiona din nou.
Ca sa vezi daca asta e problema iti recomand sa iti instalezi un program si sa vezi ce temperatura are procesorul. Incearca sa te uiti repetat la program sa ca vezi la cat ajunge temperatura inainte sa se restarteze.
Uite aici un programel:
http://www.alcpu.com/CoreTemp/
Temperatura e scrisa jos la Core #.
Problema insa poate fi si de la windows.
Daca temperatura la laptop sta intre 50-60grade atunci problema poate fi de la windows si ti-as recomanda sa il reinstalezi.
Bafta.

| brunetamea explică (pentru TZi):

Am descarca acest program si imi arata o temperatura de 37grade, este ok? mersi

| TZi a răspuns (pentru brunetamea):

Este foarte ok. Dar sa il verifici periodic ca sa vezi daca temperatura creste.
Si o intrebare. Laptopul se restarta de obicei cand jucai un joc, cand te uitat la filme sau nu conta ce faci?

| SkytterS a răspuns:

Salut. Parerea mea e ca trebuie curatat de praf. Si eu am laptop si cand mi se oprea brusc era plin de praflaughing. Bafta!