| mikey02 a întrebat:

Am un laptop ASUS A541NA-GO180T Intel HD Graphics 500 si vreau sa maresc placa video. Ce placa pot pune in asa fel incat sa ruleze jocurile decent si sa fie si compatibila cu laptopul?

Răspuns Câştigător
| TrustMeIKnow a răspuns:

Poti sa iti pui GPU-extern, dar nu merita, Intel® Celeron-ul acela o sa te traga tare in jos, iar investitia este in jur de... 1000 RON sa zicem. Stiu ca este E3 si toata lumea e cu hype-ul in sange acum, dar strange bani si cumparati un laptop cu spectificatii de top (1000 EURO, Acer Predator Helio 300 este cel mai ok, calitate-pret). Dar si cu un laptop de 2000-2500 ron te poti juca linistit pe LOW-MEDIUM jocurile mai noi, poate chiar HIGH pentru titluri mai vechi.

1 răspuns:
| N0xEterniS a răspuns:

Ai placa video integrata Intel HD ceea ce inseamna ca nu este posibil. De-ai fi avut dedicata Nvidia - AMD/ATI ar fi fost o posibilitate desi improbabil pentru ca laptop'urile nu sunt concepute pentru upgrade.
Si sa presupunem ca ar fi fost posibil, te trage in jos memoria RAM si CPU.