| Steaua1212 a întrebat:

Am un laptop compaq presario cq71. Ieri ma jucam un joc, mergea greu asa ca am decis sa-l inchid insa nu se inchidea oricat apasam pe butonul de inchidere, asa ca i-am scos cablul de alimentare, dupa ce s-a inchis, am dat sa-l redeschid insa pornea, se auzea sunetul acela(prin care iti dai seama ca porneste) dar nu aparea nimic pe ecran iar dupa 15 secunde se inchidea. Ma poate ajuta cineva? Si spun din nou, pornea dar pe ecran nu se vedea nimic si dupa 15 sec se inchide

1 răspuns:
| MotanAndrei a răspuns:

Salut! parerea mea e ca, s-ar putea cu siguranta ca placa video sa nu o mai duca mult, adica sa duca la scurt circuit. Din cauza suprasolicitarii. Ce inseamna asta? Poate nu ai lasat spatiu la ventilator sa prinda aer, cand era pornit laptopu. Asta inseamna sa-ti schimbi placa video, ca daca ajunge la scurt circuit dupa vei mai schimba pe langa placa video si placa de sunet si hard disku. Si costurile sunt mari. Cat ai da pe aceste placi, mai bine iti cumperi altu nou. Ca sunt scumpe. Ca sa te convingi de defectiunile acestea, du-te cu el la service daca mai ai certificatu de garantie, ti-l repara gratis. Daca nu ai certificatu, te v-a costa schimbarile + specialistu care ti le va schimba. Funda