| ValentinBogdan a întrebat:

Salut, am un laptop cu 2 GB ram dar la proprietati imi apare :
"Installed memory (RAM) : 2, 00 GB (1, 59 GB usable)."
Sistem de operare : Windows 7 Professional X64

Răspuns Câştigător
| SuicideSilence a răspuns:

Restul memoriei este alocata placii video

5 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Cu cei 2gb de ram ar fi trebuit sa pui o versiune de windows de 32 bit. in windows 7 sistemul operativ are nevoie de ram, deci foloseste parte din el.
daca vrei sa ai disponibil tot ramul instaleaza w8. nu sunt fan al w8 dar cu respect al w7 consuma mai putine recursuri. o varianta de de w8 de 32 bit la cei 2gb de ram ti-ar merge bine. cu conditia ca procesadorul e compatibil cu w8. pentru asta poti descarca
Windows 8 Upgrade Advisor si iti spune daca laptopul tau suporta w8.

| taken a răspuns:

Probabil atat foloseste in acel moment.
Pune Windows pe 32, ai prea putina memorie pentru Windows pe 64.Ar trebui sa ai cel putin 4 GB RAM.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. windows-ul e pe 64 biti deci necesita mai multa memorie ram.
Daca laptopul duce mai mult ram mai i-ati inaca 2 gb.

| speedgoblin a răspuns:

Ai placa video integrata si cand este integrata isi ia din RAM o anumita parte.

| BuggyWuggy a răspuns:

Pai 1,59GB sunt utilizabili, adica ii poti folosi tu.Restul,e pentru placa.