| Hdhdqqef a întrebat:

Am un laptop Dell Inspirion. Astazi dupa ce am ajuns acasa am vrut sa joc ceva. Dar am observat ca ventilatorul nu porneste deloc, doar sistemul de oprire in caz de supraincalzire functioneaza. L-am sters de praf si l-am restartat. Cand l-am pornit a urlat BIOS-ul ca Fan don’t responding. Care credeti ca este problema?

1 răspuns:
| GPA a răspuns:

Verifică conectorul ventilatorului (Fan-ului). Poate nu face contact în conectorul de pe placa de bază. Dacă ai la îndemână, îți sugerez să folosești un spray electric, pentru contacte electrice, pulverizez atât conectorul de pe placa de bază, cât și conectorul ventilatorului. Aștepți 10-15 minute până se usucă și testează-l. Dacă tot nu funcționează, îl schimbi.