| Adrianahttps a întrebat:

Salut! Am un laptop destul de lent si voiam sa întreb merită sa instalez Windows 11? Sau o sa imi meargă si mai lent?

Răspuns Câştigător
| Tinsteam a răspuns:

Salut, cel mai bine te interesezi de o plăcuta suplimentară de ram și un ssd, îți face laptop-ul mult mai rapid și nu e un cost foarte exagerat pentru acest up-grade.Cauți un ssd cu memorie mai mica pentru Windows și păstrezi HDD-ul pentru fisiere

10 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Depinde ce specificatii are,
s-ar putea sa nu mearga deloc,
pentru ca Windows 11 are cerinte mai mari decat 10, si are nevoie de functiile TPM 2.0 si Secure Boot, acestea fiind disponibile doar pe modelele mai noi.

1) Daca nu ai nevoie de jocuri si anumite programe care ruleaza doar pe Windows (Microsoft Office), ai putea incerca sa instalezi LinuxMint 20.2 sau 19.3 Mate.

https://linuxmint.com/download_all.php

Cu acest sistem de operare, laptopul va rula MULT mai bine, daca are specificatii modeste sau e mai vechi.

Poti folosi LibreOffice, care arata putin altfel, insa ai posibilitatea sa salvezi exact in formatele utilizate de Microsoft Office.

Acesta este LibreOffice Calc,
echivalentul lui Microsoft Excel.

https://i.imgur.com/KaUVLyM.png

2) Daca doresti sa ramai pe Windows, o reinstalare pe curat a sistemului de operare ar fi de ajutor, daca doresti sa se miste mai bine.
Urmata de o optimizare (exista o multime de optiuni si servicii inutile care ruleaza in fundal, stresand procesorul, incarcand RAM-ul, si cea mai mare problema e ca unele trimit date catre serverele Microsoft).
Dupa ce dezactivezi Cortana, Telemetria, Automatic Updates (merge doar daca ai Windows 10 Pro)
tot ce se afla in Settings la Privacy,
aplicatiile moderne (Maps, Pictures, Music Groove, Movies and TV, XBOX, etc)
si unele servicii inutile,
vei avea un laptop mult mai rapid decat acum (dar nu la fel de rapid precum ar fi daca ai trece pe LinuxMint Mate)

3) Daca procesorul e foarte slab, nu ajuta prea mult sa adaugi RAM sau un SSD (in caz ca nu are SSD deloc, si nu are 8GB RAM)

Insa daca procesorul e "acceptabil" (decent), un SSD si niste RAM suplimentar, il vor face categoric mai rapid.

| Lukasssz a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns:

Dacă e mai vechi probabil nici nu poți instala windows 11 pe el așa că nu îți fă probleme.

| Simpatic a răspuns (pentru mastadont):

Corect, e nevoie de TPM 2.0

| mastadont a răspuns (pentru Simpatic):

Exact, iar acesta se găsește doar pe modelele mai noi de laptopuri/PC-uri.

| GPA a răspuns:

Ce laptop ai? N-avem de unde știi dacă este lent sau nu (lent poate fi din foarte multe motive, cum ar fi neoptimizarea sistemului, programe/servicii/bloatware care rulează în background, ba chiar update-uri făcute insistent). Ce specificații are laptopul (seria și modelul sau un serial number).

p.s : Nu e un must-have TPM-ul și Secure Boot-ul pentru a instala Windows 11 pe plăcile de bază ce nu dispun de 1.TPM și 2. UEFI (mai exact, secure Boot, da aici vorbesc strict de platforme vechi care încă folosesc bios moștenit-legacy). Există bypass de registru pentru așa ceva. Numai cât trebuie editat registrul offline al imaginii cu Windows 11 și s-a rezolvat problema.

| Bariel a răspuns:

Incearca linux, ruleaza foarte bine pe sisteme slabe si poti sa tii l costumizezi cum vrei tu daca iti bati putin capul. Singurul dezavantaj este ca nu poti instala anumite aplicatii care in mod normal ar merge pe windows

| VideotutorialePC a răspuns:

Daca vrei sa instaleti windows 11 se poate (Cum ss creezi un stick bootabil de Windows 11 pentru laptop mai vechi fără TPM)
un link https://youtu.be/4wTO_B0eeKY

| NoniNon a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...
Daca spui ca laptopul se misca destul de lent, ma gandesc ca e un laptop destul de vechi si/sau cu specificatii slabe, rezultand ca nu cred ca poti rula fluid windows 11. Poti sa verifici tortusi cautand pe google can my pc run windows 11?
Acolo iti va aparea si de ce ai nevoie ca sa poti rula windows 11