| doedany a întrebat:

Salut,
Am un laptop HP Pavilion G6 si de doua zile nu mai vrea sa porneasca in nici un fel. Cand apas pe butonul de start se aude coolerul pentru 2 secunde dupa care se inchide imediat, l-am testat si fara placutele de RAM, fara HDD, l-am curatat de praf, i-am pus pasta noua si aceeasi problema. Daca e cineva si ma poate ajuta dau funda.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

HP=Hibride Pușcate, deci totul e posibil.Se știe că sunt cele mai proaste laptop-uri de pe piață urmate de Toșibe.
În cazul tău cel mai probabil s-a dus placa de bază.
Recomand un service de calculatoare. tehnicienii de acolo vor face o diagnoză a calculatorului și apoi vor stabilii ce ese de făcut și cât costă reparația.De asta sunt persoane pregătite în domeniu, să se apeleze la ele atunci când calculatorul se strică, nici de cum să încerci să rezolvi singur problema folosind informații de pe YouTube sau alte prostii de-astea, unde 99% din el sunt informații eronate postate fie cu scop comercial fie cu scopuri deloc ok.
Succes

| gelu1970 a răspuns:

Posibil sa ai cooler defect. eu am avut odata un HP cu aceste simptome si ii functiona cooler doar cateva secunde. insa diferenta era ca starta si apoi datorita temperaturii se stingea.
poate ca ai pus prea multa pasta sau prea putina. asta e important. poate ca e un contact imperfect intre procesor si bara de cupru ce conduce caldura la cooler. pot fii multe motive, inainte sa iti dau ca motiv de defectiune placa.

| petrescuionut a răspuns:

Circuitele de curent este ceva ars la ele de la aerisire s-a ars un circuit care duce la baterie tu nu ai avut cooler la laptop si s-a ars acel circuit de aia merge pentru 2 3 sec si sa nu se arda procesorul opreste tot sistemu happy