| IvanAlexx1998 a întrebat:

Am un laptop mini care deja merge foarte greu. Are 2 ani. Vreau sa ii reinstalez windows-ul si nu stiu cum deoarece nu accepta cd-uri doar stick-uri. Nu stiu cum sa bag windows 7 pe stick. Laptopul are deja windows 7 starter pe el. PC-ul de pe care vreau sa bag windowsul pe stick are win xp. Vreau sa stiu cum fac stickul bootabil si un site de pe care sa descarc un win 7. Stick-ul are 4gb. Daca stiti va rog sa explicati detaliat pentru ca ma pierd repede

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Ivan, Microsoft insusi ofera o aplicatie gratuita cu care pui in stick o imagine iso de windows 7.
se numeste windows 7 usb dvd tool
e free, si pot sa-ti dau eu aceasta aplicatie. conectezi stick, deschizi aplicatia ce am scris, o sa iti spuna sa alegi imaginea iso din locul unde o ai salvata in pc sau laptop, si dai next. in cateva minute o sa faca totul. in stick nu trebuie sa ai nimic deoarece primul lucru ce o sa faca aplicatia, o sa formateze stick in format NTFS.
in ceea ce priveste link, lasa-mi un id de yahoo si vorbim.

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Aplicatia se numeste Rufus. Pe un pc sau laptop cu unitate optica, faci o imagine a cd-ului cu sistem de operare (in format iso), iar cu Rufus se creeaza o imagine bootabila chiar pe stick. Iti spun sigur ca e functional, intrucat am testat personal. Cand dispozitivul nu are unitate optica, in Bios sigur exista posibilitatea sa booteze intai de pe stick usb (ar trebui sa fie detectat in Bios, dar il conectezi stick-ul inainte sa intri la setari, ca sa schimbi ordinea la bootare). Pe ecranul mini laptopului (cred ca vorbim de un notebook), la inceput apare sigla, precum si tasta pe care trebuie sa apesi pentru a intra in Bios (Setup). Mergi la Boot, iar la prima pozitie trebuie sa se afle stick-ul usb. Ai instructiuni pe ecran despre tastele pe care sa apesi pentru a-i schimba pozitia. Apoi apesi F10, ca sa salveze modificarile (nu faci alte schimbari), iar stick-ul va fi detectat si vei urma procedura de instalare ca de pe cd.
(intai lucrezi cu Rufus, ca sa faci stick bootabil, apoi modifici setarile din Bios si incepi instalarea)
https://rufus.akeo.ie/

| IvanAlexx1998 explică:

Gelu1970 am vorbit cu un specialist de la mine din zona si mi-a recomandat acelasi program tongue am reusit cu el sa instalez windowsu pe mini laptop big grin mersi de raspuns!

| gelu1970 a răspuns (pentru IvanAlexx1998):

Ok. daca ai reusit ma bucur.

| Th3GreeNDolaR a răspuns:

Nu reinstala win Asta e cel mai bun program curata foarte bine. Dai run Apoi restart pc