| anonimguy3 a întrebat:

Vreau sa imi reinstalez Windows 7 Ultimate de pe un Stick USB de 16 GB, dar sunt confuz cu ceva: faza aceea ca stick-ul trebuie sa fie bootabil. Eu acum am pe stickul respectiv fisierele de instalare a sistemului, si daca dau pe setup.exe nu porneste singur? Sa imi explice si mie cineva cum functioneaza chestia asta. Si sa imi explicati daca merge si fara sa fie bootabil si daca da cum?

FUNDA!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Faci stick-ul BOOTABIL cu ZOTAC WinUSB Maker, il descarci de aici (pagina oficiala) http://joshcellsoftwares.com/products/zotacwinusbmaker/
Instaleaza programul -> introduci stickul in portul usb -> deschide programul -> stickul introdus o sa apara in Windows Explorer sub partitii cu un nume sau o litera, tot ce trebuie sa faci este sa tragi cu mouse-ul (Drag & Drop) de acea litera sau nume peste programul Zotac si apoi trage si windows-ul (ISO) peste program apoi astepti, o sa-ti apara o bara portocalie cu evolutia programului jos -> un mesaj pop-up iti apare cand e gata stikul.
Acum intra in BIOS! Pentru a intra in BIOS (restarteaza calculatorul) in functie de diferitele placi de baza se intra apasand una din tastele: Dell/Delete, F2, F1 sau F10, in cazul in care nu esti sigur poti sa le apesi si pe toate o data.
În BIOS, te duci la meniul Boot si la Priority Boot alegi ca prima optiune stickul tau USB...cum se numeste, trebuie sa fie la nr 1 (il ridici cu tasta F6 )Dupa ce faci toate setarile click pe F10 ->salveaza setarile SAVE -> Exit.
Incepe instalarea windows-ului care decurge normal, ai un tutorial aici http://www.tutorialepc.ro/cum-se-instaleaza-windows-7.html

Succes!

| anonimguy3 explică (pentru neluL):

Si daca pe stick-ul respectiv am muzica, poze etc, afecteaza cu ceva procesu de instalare a Windows-ului?

| neluL a răspuns (pentru anonimguy3):

Toate datele de pe stick se pierd! Programul formateaza stickul inainte de a-l face bootabil.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cand descarci un windows de pe sti tu unde descarci si rufus cu el facistikul butabil apropo sa fie preactivat windowsul, apoi da in bios ca prim device de bot stikul daca nu merge il instalezi din windows ca apoi stergi vechiul windows sau il pui pe un dvd apropo nu baga altceva decat windowsul

| Jipa95 a răspuns:

Poti face exact cum procedeaza omul din acest tutorial, cu universal boot installer : https://www.youtube.com/watch?v=WtGbGl1Zh3M&index=47&list=WL. Apoi te duci in bios, si dai boot dupa usb :) Bft