| mafiot1 a întrebat:

Salut.Am un laptop nou cumparat si a venit cu Free Dos iar eu i-am dat unui prieten sa imi instaleze Windows 10 dar a trebuit sa imi seteze obligat fortat o parola si de fiecare data cand il deschid trebuie sa introduc parola si vreau sa stiu cum pot face sa nu imi mai arate cu parola.

9 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Simplu: vb cu el la tel sa-ti zic cum dezactivezi parola. eu stiu ca windows 10 se poate instala doar daca ai avut inainte windows 8 instalat

| flixbuster a răspuns (pentru Lucian4):

Gresit. Windows 10 se poate instala (gratuit) ca upgrade de la Windows 7 sau Windows 8 dar se poate instala si "from scratch" (licenta pe bani) fara nici o problema. Gandeste-te numai la laptop-urile mai noi care nu au suport decat pentru Windows 10.

| Lucian4 a răspuns (pentru flixbuster):

Ce am gresit!?
am zis: ''windows 10 se poate instala doar daca ai avut inainte windows 8 instalat''
tu ai zis: ''Windows 10 se poate instala (gratuit) ca upgrade de la Windows 7 sau Windows 8''.
Concluzia: se poate face instala/update doar de la cele 2 variante de windows anterioare 7/8. Ca update evident ca e gratis de pe microsoft.com

| flixbuster a răspuns (pentru Lucian4):

Windows 10 se poate instala fara sa ai nimic pe calculator, pe un HDD gol. Aici ai gresit - tu sustii ca nu se poate instala decat daca inainte ai avut Windows 8, ceea ce este complet fals. Windows 10 este un sistem de operare de sine statator, nu un upgrade. Upgrade-ul (gratuit) de la versiuni anterioare (7 si 8) este o facilitate nu o limitare.

Eu am zis ca da, se poate instala si ca upgrade dar si fara nimic inainte - "from scratch".

| Lucian4 a răspuns (pentru flixbuster):

Aha, am inteles

| flixbuster a răspuns:

Ai doua variante:
1) scoti parola (caz in care nu vei mai avea deloc parola);
2) faci auto admin logon (caz in care parola si alte setari trebuiesc scrise in registri).

| Algo098 a răspuns:

Poate merge asa http://devicebox.ro/......ws-10.html

Eu nu folosesc parola la windows, dar cred ca se poate dezactiva si dupa instalare http://www.youtube.com/watch?v=ryMSerntofE

http://youtu.be/709qaJOSNbU?t=66

| elena97890 a răspuns:

Poti sa scoti parola sau sa lasi user.ul ala ca admin si sa mai faci altul fara parola

| Diana4you97 a răspuns:

Bună! Tastează jos „sign in options". Ai acolo password.