| Ovidiu a întrebat:

Am un laptop samsung sf 510. Imi face probleme: cand il pornesc sigla de la samsung apare in reluare, la fel si start-up-ul de la windows. Cand incep sa navighez prin explorer merge foarte greu; astept chiar si 2-3 minute sa se deschida.
Cand am instalat Windows 7 Ultimate pe 64 biti, imi zicea 'windows is loading files' iar apoi dupa ce imi arata start-up-ul de le windows se restarta(uneori). Pe carcasa lui scrie: Windows® 7 Home Premium, oare trebuie sa instalez numai acest sistem de operare? Ba mai mult, imi da si erori BSOD(ecran albastru). Ce are?

2 răspunsuri:
| YosCosmin a răspuns:

Poti instala ce sistem de operare doresti. BSOD-urile apar de la necompatibilitati ale unor drivere sau unor erori, care apare cel mai frecvent dupa instalarea windowsului si se datoreaza unei incompatibilitati intre placa video si sistemul de operare.
Trebuie sa te gandesti daca ai instalat in ultimul timp vreun program care ar putea folosi placa video a sistemului tau, pentru ca acest conflict poate fi explicat in acest mod.
Ca optiune de remediere poti porni calculatorul in safe mode(apasand F8) si in momentul in care est intrebat daca vrei sa intri in safe mode sau in sistem restore, alegi sistem restore si ii dai o configuratie a windowsului dinainte de momentul instalarii acelui soft.

Good Luck!

| Ovidiu explică (pentru YosCosmin):

Dar de celelalte defecte din primul paragraf ce ai de zis?