| rrrelllaxo a întrebat:

Salut am un laptop si imi merg jocurile cam sacadat. Caracteristicii : 4gb rami ddr3, procesor Intel core i5 -4cpu 2.4ghz,placa video nVIDIA 520m 1gb, hdd 500gb. Am toate drivele instalate inclusiv update. Si mai am o intrebare. orice program i-au gen fan speed, etc imi arata ca rotatile la cooler sunt 0, de fapt ca nu am rpm.

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Iti arata ca sunt 0 deoarece nu ai control asupra nr. de rotatii de la cooler, fiind in totalitate automat totul.
2. merg jocurile mai greut deoarece placa video e slabuta.

| rrrelllaxo explică (pentru sltlp):

Salut. Dar si jocurile cu ceriinte mici merg sacadat dar depinde ..de exemplu mafia 2 mi-a mers perfect, dar nfs shift a mers sacadat si pe low. unele nu merg nici pe low ..si cat de proasta sa fie sa nu mearga nici pe low ..si euro truck simulator 2 imi mergea sacadat putin

| sltlp a răspuns (pentru rrrelllaxo):

Euro truck merge prost ca e prost optimizat. shift e undeva intre cu optimizarea. Apropo, ai verificat ca jocurile sa ruleze cu dedicata?

| rrrelllaxo explică (pentru sltlp):

Adica cum sa verific?

| sltlp a răspuns (pentru rrrelllaxo):

Din nVIDIA control panel.

| rrrelllaxo explică (pentru sltlp):

Aaa..de acolo da.ii dau ca toate jocurile sa mearga cu placa video dedicata. sti ce ma surprinde ..ca m-am uitat pe net, youtube. gta iv placa video nVIDIA geforce 520m 1gb, si acelasi procesor aceiasi rami ..si li se misca super bine, chiar ma surpinde ..si mie imi sacadeaza si pe low si la ei nu era chiar pe low, euu cred ca e o problema

| rrrelllaxo explică (pentru sltlp):

Uite un exemplu aceeasi placa video, calculator mai slab ca al meu si uite cum ii merge http://www.youtube.com/watch?v=7iQQdUORfkQ

| sltlp a răspuns (pentru rrrelllaxo):

Ala are gt 520, nu gt 520m!
Gt 520m e de laptop, e sub gt520, care e pentru desktop.
2. Ala joaca acolo undeva la low, pentru ca nu are umbre activate, si sigur nu a ridicat alte detalii.
3. La gta 4, instaleaza patch-ul 1.0.4.0.
4. Cand rulezi un joc, da click dreapta pe executabil-ruleaza cu, si alege tu nVIDIA.

| alexrock16 a răspuns:

Toate jocurile merg asa la tine deoarece placa video este slabuta pe langa procesor si apare fenomenul de bottleneck

| rrrelllaxo explică (pentru alexrock16):

Si nu pot face nimic sa nu se mai intample asta?

| alexrock16 a răspuns (pentru rrrelllaxo):

Pai,avand in vedere ca ai laptop si nu calculator, nu cred ca poti face ceva. Daca aveai desktop, schimbai pur si simplu placa video.

| rrrelllaxo explică:

Da,dar si jocurile cu cerinte mici merg prost depinde de joc. uite de exemplu mafia 2 mi-a mers bine, si nfs shift nu prea imi mergea nici pe low, deci nu prea merg nici pe low ca sacadeaza