| Gaby405 a întrebat:

Am un laptop Toshiba A300149.Aseara l-am oprit brusc iar de dimineata nu mai imi aparea decat logo-ul de la Toshiba si puteam intra decat in bios, dupa ce disparea logo-ul nu imi mai apare nimic iar la repetarea unei taste bipaie.Am resetat bios-u' si tot nu s-a intamplat nimic.Cum il pot porni?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Da se pare că s-o fi ars hard discul.

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Verifică în BIOS/EFI dacă hard discul este „văzut".
Dacă nu, e clar de unde e problema(s-o ars hard discul și trebuie înlocuit cu un altul.Se știe că la Toșibe din cauza construcției proaste și poziționării aiurea a hard discului, acesta se distruge foarte repede(baduri fizice cauzate de degajarea de călcură a procesorului) și lista continuă)

| Gaby405 explică (pentru DeyCj):

Biosu' vede dar nu citeste hardu' si mi-am dat seama de acest lucru prin simplul fapt ca atunci cand dispare logo-ul de la Toshiba in stanga sus trebuia sa imi apara o cratima care aparea si disparea, aia nu imi apare.

| Gaby405 explică (pentru DeyCj):

Cum adica? Fii mai explicit!

| DeyCj a răspuns (pentru Gaby405):

Ținând cont că avem de-a face cu o Toșibă la care se știe că pe lângă chipseturi de calitate proastă mai au și hard discuri de calitate proastă(Toshiba și Samsung le clasez la made on vapor din motive că sunt de calitate proastă și la fel de scumpe ca unele net superioare ca și fiabilitate și calitate(de exemplu maxtor)) și prost poziționate din fabrică în carcasa lapto-ului.Cel mai probabil hard-ul s-a ars sau gripat din cauza unui șoc cauzat de operirea bruscă(așa ca și cum ai pune un lemn între spițele unei roți). Deci din păcate alternativa cea mai bună pentru tine este un service de calculatoare unde să îți înlocuiască hard disc-ul. Distracția te-ar putea costa între 200 și 300 Ron(aici intră un hard disc cum trebuie(recomandat Western Digital) nu ca lumea) cu tot cu manopera de service-are.Succes

| DeyCj a răspuns (pentru Gaby405):

Da se pare că s-o fi ars hard discul.

| gelu1970 a răspuns:

Starteaza si pulseaza F8 de mod intermitent. daca reusesti si intri in meniu e o optiune de start cu ultima configuratie buna cunoscuta. dai enter. daca nu merge atunci ai face bine sa introduci discul de windows xp sau 7 si sa repari startul. e foarte posibil sa-i stricat sectorul de start. si in ultimul caz....ca ai ars hdd, grafica. pe viitor nu mai opri laptopul de modul "brusc". mai e o modalitate sa il startezi si sa repari erorile cu WONDERSHARE LIVE BOOT.

| gelu1970 a răspuns:

Wondershare live boot e o alta posibilitate ca sa startezi si sa il repari. in cazul ca nu e ars nimic

| AdrenalinTm a răspuns (pentru gelu1970):

Ia lasa-l vreo 20 de min aprins si vezi daca iti apare blue screen(ecran albastru)

| Gaby405 explică (pentru AdrenalinTm):

Nu merge.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Gaby405):

Pai a aparut blue screnn? sau a ramas asa? daca zici ca iti vede totusi hardul dar nu-ti citeste de pe el probabil ai ceva beduri pe el morale sau fizice morele se pot indrepta (la un depanator hdd)fizice il arunci si il inlocuiesti

| Gaby405 explică (pentru AdrenalinTm):

Nu a aparut nimic, tot negru a ramas

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Gaby405):

Ori il duci la un depanator iti ia vreo 80 de lei ori iti iei altu ori iti iei un rank pentru hdd extern +plus un hdd de la un prieten ceva si vezi u daca are ceva