| mihnea77 a întrebat:

Salut, am un laptop vechi, care s-a stricat. Nu se mai aprindea, asa ca mi am cumparat altul
Pe cel vechi il aveam de vreo 6 ani, asa ca s-au strans destule lucruri personale pe el, si as vrea sa le recuperez.
Cum pot face acest lucru?
Ma gandeam la urmatoarea solutie: am un amic, cu acelasi laptop ca si al meu, iar hard disk-ul meu poate intra perfect in locul celuilalt. Oare merge sa pornesc laptopul lui cu hardul meu si sa nu ii vatamez componentele? ...se pot recupera datele astfel?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Aici discutam despre compatibilitate intre piese. Daca mufa hard-disk-urilor e la fel si se poate conecta unul la celalalt, nu ar trebui sa existe probleme. Laptopul va rula sistemul de operare aflat pe hardul tau, mai putin driverele care ar putea fi incompatibile. Oricum ar fi, ar trebui sa ai acces la datele pe care vrei sa le recuperezi. Le pui pe stick si le transferi pe laptopul actual, daca sunt importante pentru tine. Verifica daca hardul laptopului stricat se poate conecta la laptopul de imprumut.

1 răspuns:
| Alexandru_Nacu_1998 a răspuns:

Depinde este un risc care sil poate asuma pretenul tau daca ai virusi ma cam indoesc sa mai recuperezi cv.
Sau daca il scoti si il pui poti sterge tot de pe hard.
Da mai bine te interesezi la un expert inainte de tea apuca de sos hardul