| Diggy98 a întrebat:

Am un netbook Acer Aspire One D270 si as vrea sa-i pun o placuta ram de 2GB. Intrebarea mea este: ce fel de RAM ar trebui sa folosesc? Unele site-uri spun ca e nevoie de 1066 MHz CL7, altele ca e nevoie de 1333 MHz CL9. Mai este cineva care a facut upgrade-ul?

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

Deschide si tu netbook-ul si vezi ce frecventa are cea care e deja in el ca sa stii ce trebuie sa iei.
Cu ocazia asta vezi si cate sloturi ai si verifica pe internet si cati giga suporta maxim.

| Diggy98 explică (pentru greyhound):

Mersi, asta s-a dovedit a fi cea mai sigura solutie. Oricum, am facut upgrade-ul si totul functioneaza perfect.

13 răspunsuri:
| shippuden a răspuns:

Ddr2,ddr3 cat?

| Criterion a răspuns:

DDR3 SDRAM - PC3-8500 - 1066 MHz

| Diggy98 explică (pentru Criterion):

De unde stii sigur?

| Criterion a răspuns (pentru Diggy98):

Daca n-ai nici cea mai vaga idee si inca te mai indoiesti de raspunsul meu, atunci mergi la un magazin de computere si cere-le o memorie RAM ca aceea care se afla montata in laptop, numai ca nu de 1GB ci de 2GB.In felul asta vei putea verifica si daca functioneaza si scapi de grija.
Dupa ce vei rezolva problema, astept sa dai un reply aici.
Succes!

| Diggy98 explică (pentru Criterion):

Am demontat laptopul sa fiu sigur si ghici ce: era de 1333. E o diferenta intre a nu avea nici cea mai vaga idee si a nu fi sigur de ceva...dar nah, te pui cu expertii?!

| Criterion a răspuns (pentru Diggy98):

Mai ramanea sa spui ca aveai nevoie de un medium care sa-ti spuna ce frecventa are memoria RAM.Chiar ar fi fost fantastic.
In "blind mode" nu se poate face mare lucru, pentru ca nu ai aparatul in fata.E si firesc.Insa pe site-ul cu produsul asa am gasit(1066).
Indiferent cum ar fi, e bine ca ai reusit sa descoperi singur.In felul asta te poti felicita ca ai devenit expert si vei sti cum sa procedezi in viitor.
In ce ma priveste, as fi putut sa-ti recomand si 1600MHz, pentru ca o data montate, isi faceau singure downgrade la 1333.Atat au si Corsair-urile mele de cate 4GB fiecare, montate pe un Lenovo T430.
Numai bine!

| Diggy98 explică (pentru Criterion):

Isi faceau downgrade daca mai era o placuta care sa functioneze la frecventa normala, dar in cazul unui laptop cu un singur slot de ram, daca faci ce ai zis tu mai sus o sa te alegi cu ecranul negru

| Criterion a răspuns (pentru Diggy98):

Ai vazut? Si spuneai ca nu te descurci...

| AndreyChirita a răspuns:

Salut,
Pe internet vad ca sunt mai multe versiuni de D270 ( D270-1410, D270-1375). Probabil asta este diferenta intre ele, frecventa RAM. Vezi ce versiune ai si vb.

| Diggy98 explică (pentru AndreyChirita):

Pe abtipildul de sub el scrie Acer Aspire One D270-26Dws