| nelutu1 a întrebat:

Salut, am un nokia n78 si l-am scapat jos pe gresie si am observat ca tasta de meniu, tasta de stergere, tasta de raspuns, tasta de inchidere convorbire si tastele de selectare de sus nu mai functioneaza restul de taste functioneaza perfect. Daca stiti care e problema va rog mult sa ma ajutati.

8 răspunsuri:
| sinblade27 a răspuns:

Trebuie desfacut si sa verifici daca nu cumva de la lovitura mufele nu sau desprins de pe placa. incearca sa il desfaci si sa il impingi inapoi. daca il ai in garantie du-l la un service specializat

| mikkhhell a răspuns:

Mai probabil s-a fisurat sau desprins (dezlipit) driverul (circuitul integrat care comanda tastele) de taste, de aceea trebuie sa mergi la un service pentru telefoane mobile pentru lipirea sau inlocuirea lui (aceasta operatie te costa in jur de 40-50 lei)

| ionutz49 a răspuns:

Da, poate sa fie si banda, de exemplu de la cazatura sa se fi rupt o parte mica din banda, dar tot odata poate sa fie si mufa care s-a desprins si sa zicem ca sta jumate bagata si jumate scoasa.Bafta

| BRG a răspuns:

Salut desfă l şi curăţă tastatura cu puţină vată cu spirt, datr atenţie nu pui mult spirt pe vată, ci doar umezeşti puţin vata, şi dai pe carcasa cu butoanele de plastic dar pe dinăuntru, şi pe placa telefonului unde vin butoanele. Succes.

| nelutu1 explică:

Nu stiu cum sa il desfac ai idee cum se desface

| nelutu1 explică:

Sper sa fie asta problema si sa nu fie banda de la tastatura. Voi ce ziceti ar putea sa fie si banda, dar ledurile se aprind pe tastatura si mai sunt butoane functionabile pe tastatura. Ce ziceti ar putea sa fie si banda de la tastatura?

| nelutu1 explică:

Azi l-am desfacut si nu pare sa fie nimic stricat in el dar e plin de ceva alb solutie cred nu stiu ce este si putin din chestia aia alba a ajuns si inauntru mufei de la taste si se curata foarte greu. Acuma am o intrebare pentru cei care au n78 si il cunosc bine, banda de la tastatura e din doua bucati sau numai una in care sunt lipite intre ele cele doua parti de banda?
PS: cred ca chestia aia alba ar putea fi acid din vechea sa baterie pentru ca el are bateria schimbata cu BL-5F si el ar trebui sa aiba BL-6F. Daca e asa merge sa il mai curat cu spirt
Eu nu stiu ce are in el ca l-am luat second-hand nu e cumparat de nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stie cineva cum pot desface un n78 fara untelte specialae?