| AlexandruAdy a întrebat:

Salut.
Am un obiectiv sigma 28-70 1:35-4.5 pentru Canon
Dar întrebarea e, cu ce modele de Canon e compatibil?
Funda!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De unde să știm noi? Ai uitat să spui esențialul: tipul exact al acestuia.
Au existat 3 versiuni:
https://lens-db.com/sigma-28-70mm-f35-45-uc-zen-1990/
După ce scrie acolo, ar merge perfect la aparatele cu film. Posibil și la DSLR cu montura EF.
Atenție la remarca privitoare la faptul că Sigma a trebuit să "reverse engineering" ('ghicească' prin analiza sistemului original) sistemul de autofocus al Canon, existând astfel posibilitatea să dea uneori rateuri.

| AlexandruAdy explică (pentru mihai69):

E primul model de acolo cum am specificat în titlu, nu e Zen e modelul simplu dintre cele 3
Pai întrebare e dacă știe cineva, am întrebat nu că aș ști, ci că aș vrea să aflu
Dacă stie cineva să răspundă astept