| Mihai929 a întrebat:

Salut am un PC cu
Procesor : Intel(R) Dual core 2.3 GHz
Ram: 4062
Placa video : Asus EAH5450 Series
Cu Catalyst Control Center
Memoria grafica totala este : 2798 MB

Cum pot face sa joc Assassin's Creed 4 sau Crisys 2 fara lag?

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da totul la low si rezolutie si tot. Intr-un joc trebuie sa ai minim 25 fps sa mearga bine

| Mihai929 explică (pentru anonim_4396):

Stiu, dar tot merge greu cu putine fps-uri dar constant

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai929):

Pai astae. Tu ai placa integrata si nu face fata jocurilor acestea

| Mihai929 explică (pentru anonim_4396):

Placa video?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai929):

Da. Cea care ajuta la jocuri

| HaLLuc1NogeN a răspuns:

Placa video este foarte slaba, la cpu ii poti "trage" un mic oc pe la 3.2 ghz din bios, generatia aia de procesoare duce foarte bine oc
Apoi in jocuri dai la Options > video si acolo le dai toate pe LOW sau ULTRA LOW si umbre, AA/AF pe OFF, daca nici asa nu merge poti sa-ti schimbi placa video, macar un hd 7750 cu ddr3

| Mihai929 explică (pentru HaLLuc1NogeN):

O placa video GIGABYTE GB_V_N630-2GI NVIDIA GEFORCE GT630, 2048MB DDR3, 128BIT este buna?

| HaLLuc1NogeN a răspuns (pentru Mihai929):

Si aia este slaba chiar daca are 2gb nu ii poate folosi
Ia un r7 250 cu ddr5
http://www.emag.ro/......D087JBBBM/ pe asta merge 100% pe 1280x1024 chiar si high daca nu exagerezi cu AA/AF

| HaLLuc1NogeN a răspuns (pentru HaLLuc1NogeN):

Sau mai bine, 7750 de la Asus
http://www.emag.ro/......E6GRTBBBM/

| sNex96 a răspuns:

Daca calculatorul nu iti poate rula jocul la cea mai mica rezolutie si toate setarile pe low, sa ai un fps de 60-80 nu ai cum sa il joci.

| Mihai929 explică (pentru sNex96):

La amandoua e low si very low sad

| RobertGaming a răspuns (pentru Mihai929):

Mihai inseamna ca nu iti merge pentru ca ai windows pe x32 care iti vede foarte putin din memoria ta daca ai placa video de 2gb iti vede doar 1gb sau chiar mai putin daca ai ram de 4 gb iti vede 2 ia-ti windows pe x64 ca sa iti vada memoria intreaga

| Mihai929 explică (pentru RobertGaming):

Unde pot vedeam daca am 32 sau 64?

| RobertGaming a răspuns (pentru Mihai929):

Pai pentru a vedea click dreapta my computer proprietes si iti apare acolo x32

| RobertGaming a răspuns:

Options setari toate le ai pe High le dai pe Low rezolutia mica -> 1024x768 640x480 800x600, ori daca ai windows 7 pe x32 nu iti vede intreaga memorie ramii video si iti vede un sfert sau chiar jumate din memorie daca vrei sa iti vada toata memoria iti trebuie windowsul pe x64. Funda?