| Sn1perHD a întrebat:

Am un pc (destul de bun), are windows 7. De la un timp merge greu.Am virusi (90 la suta sigur KeyLogger) plus alti virusi. Daca reinstalez widows-ul scap de problema? Si pe langa asta: am bagat un stick in pc-ul acesta virusat! (Stick cu poze si video-uri, am deschis stick-ul si m-am uitat la poze, am dat si drag (am pus de pe pc-ul virusat pe stick) niste poze.Mi s-a virusat si sticku-ul? (Cu keylogger si alti virusi?)
Keylogger-ul vede doar ce scrii? Sau si ce ai in pc? Ca m-am deconectat de pe toate conturile (nu ma mai loghez).
Mai imi poate vedea parolele?
Va rog sa-mi raspundeti la toate intrebarile!
Multumesc pentru. deranj! :*

6 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

laughing fricosule. Vrei deadevatelea sa vezi daca ai sau nu keyloger? deschide cmd cu admin privilages si scrie netstat -a si vezi cu cine comunica pc tau. Asa vei putea vedea daca pc tau comunica sau nu cu un ip care nu il recunosti. happy e greu dureaza mult da asa poti vedea. Keylogerul trimite prinsrenuri la masterul lui pe un email sau pe un site undeva sau server. Inchide orice are legatura cu netul inclusiv antivirus, si lasa liber. Daca in netstat continua sa comunice cu un ip ai keyloger tongue

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Ca sa intelegi ce se intampla in cmd, local adres esti tu cu porturile tale, foreign adreses e cu cine comunici, state : listening - port deschis care asteapta, established - port conectat, time wait - port care asteapta; protocoalele pe margine tcp inseamna ip-uri si porturi; udp nu mai stiu da stie google. Mai usor poti face acelasi lucru dar mai simplu cu wiresharck, iti monitorizezi propria retea cu programul acela si vezi mai bine decat in cmd.

| DryIce a răspuns:

Hai sa te speriu, keylogerul vede parolele pe care le scrii la tastatura acum, nu vede unde apare ca si stelute care sunt si memorate. De ce crezi ca siteurile se ofera sa memoreze parolele? happy numai asa de chestie? Mai poate face si printscrenuri, poze cu webcamul, inregistrare cu microfonul si orice altceva a fost programat. Nici un antivirus nu vede keylogerele happy deja nu mai e conspiratie, e adevar, nici un antivirus nu le vede. Sunt stealth cica, da nu e asa, av au politica ele sa nu le vada dinadins. Asa se zice. Chestia e ca virusul e una, trojanul e alta, si keylogerul e cu totul altceva. Virusul e un script, trojanul downloadeaza virusi, keylogerele sunt programele.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Am zis "nu vede unde apare ca si stelute care sunt si memorate", dar deja trebuie sa fi aparut o varianta care sa fure cookiurile de logare (cookie care contine parola aceea in stelute si memorata) si sa le trimita mai departe. E ceva legat de 3-way handshake autentification. Oricum nu prea inteleg nici eu partea asta da in fine. Oricum cine zice ca suntem protejati 100% in fata atacurilor cibernetice daca avem un antivirus se inseala amarnic.

| Sn1perHD explică:

Frate dar faza cu stick-ul?

| DryIce a răspuns (pentru Sn1perHD):

Depinde de virus, de unde sa stiu eu ce ai tu? unii se muta singuri altii nu. De fapt majoritatea mai nou nu se mai muta singuri, aia a fost odata. Oricum sa scapi complet de ei nu ajuta simplu format, trebuie un kill-disk format, ala sterge complet tot.