| aduadall2 a întrebat:

Salut, am un pc i3 4360 si rx 470 8gb ram 8gb 1600mhz h81m placa de baza la ce sa fac upgrade? Prima oara

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa ta suporta procesor i7 maxim generatia a 4-a, memorie inca 8 Gb de RAM (suporta 16 Gb in doua module de 8) la 1333 sau 1600 Mhz. Cum a spus si GPA un dualchannel te-ar ajuta mult

| aduadall2 explică (pentru Salontanul):

O sa schimb si placa de baza si am dual chanell 4 gb

| Salontanul a răspuns (pentru aduadall2):

Daca schimbi placa de baza trebuie sa schimbi si procesorul! Socket LGA 1150 nu cred ca gasesti mai buna. Daca schimbi si procesorul va trebui sa schimbi si memoria RAM. Ai grija!

Bula
| Bula a răspuns:

Intai montezi un procesor I7.
In pasul doi, maresti memoria RAM, la 16Gb (format din perechi DDR3 1600MHz, compatibili Dual Channel).

Cu asemenea configuratie ai scos viteza maxima de lucru posibil din placa de baza.

| CosticăfugimistrețuCostică a răspuns (pentru Bula):

Păi și procesorul trebuie să suporte ramul că altfel nu va merge

| Bula a răspuns (pentru CosticăfugimistrețuCostică):

Se auto-regleaza automat.
Programul din BIOS are inclusiv aceasta functie, sa masoare viteza maxima a componentelor, pana ce sistemul inca functioneaza stabil.

| Bula a răspuns (pentru CosticăfugimistrețuCostică):

Placa de baza "decide" ce componente functioneaza pe ea.
Programul din BIOS va testa si va ajusta viteza de lucru a componentelor.
Exista o regula: daca socket-ul se potriveste, atunci orice componenta intra perfect in el va functiona.
Asta inseamna ca, in socket-ul procesorului poti folosi orice procesor se potriveste. Si la memorii este asemanator: nu poti folosi memorii de categorii diferite, fiindca nu intra in socket. Cele care intra, vor fi folosite la frecventa maxima la care functioneaza corect.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia un alt procesor si inca 8 GB de memorie. Sfatul meu calduros - ca si eu am procedat la fel - e sa te uiti la preturile absolut ridicole de pe okazii/olx si apoi sa iti comanzi frumos un procesor din Germania. Nu ai treaba cu vama si importul, e vreo 10 EUR transportul. In functie de procesor, e posibil sa ai noroc sa prinzi totusi o oferta buna si la noi, cum ar fi asta - https://www.olx.ro/......eNwqn.html
Eu la i5-3570S-ul pe care il am acum am iesit binisor mai ieftin din Germania. Ar fi o idee sa zici si ce placa de baza ai ca sa vedem ce ai putea infinge in ea. Posibil sa suporte si procesoare din seria 5.

| dinaprilie a răspuns:

Memoria ram

| daculliber a răspuns (pentru dinaprilie):

Eu încă folosesc 2 gb ram si merge

| GPA a răspuns:

Faci upgrade în funcție de buget, orientându-ne după piesele cele mai favorabile (memorie / procesor / placă video).
De exemplu, mă interesează dacă ai kit de memorie pe placa de bază sau o singură memorie de 8GB RAM? Vorbim aici de configurația dual channel, că dacă ai doar o singură memorie, mai adaugi încă una de 8GB (maximul suportat de placa de bază este 16GB RAM) și faci un dual channel, crescând enorm de mult performanța prin suplimentarea lățimii de bandă între modulele de memorie, controlerul plăcii de bază și procesor.

| Popa482 a răspuns:

Procesor și RAM, iar cu timpul mai adaugi și memorie/placa video.

| daculliber a răspuns:

La procesor

| CosticăfugimistrețuCostică a răspuns:

Dacă schimbi procesorul trebuie să schimbi placa de bază și ramul că e veche placa de bază că e ddr3. Deci prima dată iei un i5 7th gen măcar cu o placă de bază ddr4 și 8/12/16 ram între 2100/3200 sau chiar mai mult placa video poți să o mai păstrezi și să îți iei alta mai bună

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CosticăfugimistrețuCostică):

Da' de ce tovarase? Daca ia frumos un i7 pentru placa lui de baza cu ~400 RON, ce are?
@GPA: Ce zici tu legat de dual channel era valabil cindva si in special la AMD. La Intel, mai ales in cazul lui, diferenta e mai mult in benchmarkuri. In principiu, discutam de un spor de sub 10% in majoritatea scenariilor. Voila, teste serioase, ca niciodata nu zic "Ba, credeti-ma pe cuvint ca stiu eu mai bine" cum o mai dau altii pe aici. https://www.gamersnexus.net/......e-channel/

| CosticăfugimistrețuCostică a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Omule placa de bază suportă doar ddr3...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CosticăfugimistrețuCostică):

Ce legatura are i7-le cu DDR3? Am zis eu ceva de DDR4 pe undeva?