| GoodGuyDorel a întrebat:

Salut, am un procesor de 3.0 ghz Intel, si ma intrebam daca as putea sa-l schimb cu un procesor dual core poate chiar triple core daca imi permite bugetul. Credeti ca se poate asa ceva? Ar trebuii sa ma duc la un specialist? Am nevoie de o sursa puternica?

Răspuns Câştigător
| thedistroyer a răspuns:

Eu nu sunt informatician dar dupa parerea mea, daca componentele iti suporta un procesor de 3.0 iti suporta si unu dual-core. Oricum asta este parerea mea, eu unul am quad core de 3. 3ghz. Oricum te poti duce la un magazin de informatica din orasul tau si sa intrebi. Poti trece si pe la un Altex ca si acolo sunt vanzatori care stiu informatica.

5 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Intai trebuie sa afli ce placa de baza ai si apoi sa cauti ce procesoare suporta respectiva placa de baza.

| GoodGuyDorel explică (pentru Zangetsu):

Si cam cate tipuri de sloturi pentru procesoare ar fi? sunt multe?

| Zangetsu a răspuns (pentru GoodGuyDorel):

Vreo 10 cel putin. daca nu sti ce placa de baza ai ia programul cpu-z de aici: ftp://ftp.cpuid.com/cpu-z/cpu-z_1.62-setup-en.exe
il instalezi, il deschizi, dai la mainboard si scrie aici ce Manufactures si model ai

| thedistroyer a răspuns:

In ce sens daca poti sa il schimbi? Daca ti-ar suporta celelalte componente noul procesor?

| GoodGuyDorel explică (pentru thedistroyer):

Vreau sa-l inlocuiesc. Ce legatura ar avea cu celelate componente in afara de placa de baza si de sursa?