| Mymerex a întrebat:

Salut, am un processor in 9600K cu o place video gtx 1660 SUPER (asrock b365 pro4 place de Baza si 16gb rami 2666). Recent am vazut ca gpu-ul sta in 0% usage pe cand cpu-ul este aproape 100% usage-ul, din ce am citit pe net imi spune ca am un bottleneck la cpu. (tin sa mentionez ca cpu-ul este OC + ca a fost fortat in ultima perioada si a avut temp aproape de 70°) personal ma gandesc ca cpu-ul nu a mai putut rezista si prin asta s-a ajuns la bottleneck. initial am vrut sa cumpar varianta i5 9600KF pentru ca am auzit ca este mai ok decat ceea ce am eu, in schimb daca as inlocui cpu-ul actual cu i5 9600KF ar merge totul la fel de bine ca inainte? Sau trebuie sa schimb altceva? Am mare nevoie de ajutor cu situatia aceasta, va rog frumos!

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

9600K si 9600KF sunt perfect identice,
insa 9600KF vine cu cipul video blocat,
deci vei avea nevoie mereu de o placa video,
daca doresti sa il poti folosi.
(9600K il poti folosi si cand placa video dedicata e defecta, pana o schimbi,
sau, alt scenariu: poti testa cu ajutorul lui daca placa video dedicata e defecta, trecand pe video-ul integrat).

1) NU trebuie sa il schimbi, trebuie sa vezi de unde vine acel load de 100%, si daca nu reusesti sa inlaturi procesul/serviciul, e indicat sa reinstalezi Windowsul.

Poate fi un miner, un virus, etc
Sau un OC defectuos (asta rezolvi din BIOS, nu are legatura cu reinstalarea Windowsului. Trebuie sa revii la setarile initiale. Incearca cu Load BIOS defaults, etc).

2) gpu-ul sta in 0% usage cand nu e nevoie de el.
Porneste in Youtube 2 canale cu continut 4K, si vezi daca creste loadul placii.

| Mymerex explică (pentru NLS):

Am reinstalat windows-ul de 2 ori si aceelasi rezultat, OC defectuos nu are cum sa fie, am antivirus la pc deci nu mi as face probleme despre asta si gpu-ul creste in continut 4k sau jocuri de ex pana in 15%-20%. Poate sa fie si din alta cauza? De exemplu: placa de baza, rami, sursa? (asta am auzit de la cineva). Daca nu este de la niciuna, presupun ca ajung tot la ideea sa-mi schimb procesorul?