| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am un procesor i5-10400f,am vrut sa iau niste rami de la Kingston de 3200 mhz, dupa cum am vazut procesorul nu sustine decat 2666 mhz? Deci in concluzie functioneaza doar varianta de 2666?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

DDR4 3200(OC)/2933/2800/2666/2400/2133 MHz Non-ECC, Un-buffered Memory*

https://www.asus.com/....../techspec/

Suporta frecvente de 3200MHz, daca activezi profilul XMP in BIOS.
Altfel chiar daca pui RAM de 3200MHz, va rula la 2666MHz.

Insa altceva:
tu nu mai ai momentan si alt RAM in acel PC?
Caci daca ai, treba e putin mai complicata:

daca ai o placa de 8GB, cel mai indicat e sa adaugi tot una de 8.
Altfel pierzi 30% din viteza (perfomanta) memoriei, fiindca pierzi lucrul in Dual Channel.

In afara de frecventa, mai conteaza si latenta (CL).
Daca placa ta existenta are latenta CL16, trebuie sa cumperi o placa cu latenta identica cu ce ai deja.
Altfel nu doar ca pierzi Dual Channel, dar s-ar putea sa obtii ecran negru la pornire.
Sau va porni si vei avea freeze imediat dupa ce bootezi.

Daca nu ai deloc RAM pentru PC, e in regula, pot cumpara un kit de 16 GB format din 2 placi de 8GB, sau un kit de 32GB (2 placi de 16GB).
Frecventa 3200MHz, si latenta CL15 sau CL16.

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Modelul exact al placii de baza este?

Procesorul poate lucra si cu RAM cu frecventa mai mare, acolo in specificatiile procesorului e trecuta frecventa standard.

Frecventa RAM-ului pe care il poti folosi depinde de placa de baza mai mult.

Daca placa ta il limiteaza la 2667MHz, ar fi bine sa iei de 2666MHz.

Daca scrie ca suporta RAM cu 3200MHz prin OC, atunci va functiona la 3200, dupa ce activezi profilul XMP din BIOS (e un profil care face OC automat RAM-ului la frecventa maxima de care e e capabil. Trebuie doar sa apara acea frecventa in specificatiile placii de baza)

Am facut anul trecut 1 sistem cu 10105F, si RAMul de 3000MHz ruleaza la 3000 (dupa activarea profilului XMP), desi in specificatiile procesorului tot 2666MHz apare.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

N-am idee ce am găsit pe site e asta, Intel H410 de la Asus, e un prebuild de la altex

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Acela e chipsetul doar, insa modelul complet mai contine niste litere pe langa denumirea chipsetului.

De exemplu:

PRIME H410M-A --- suporta maxim RAM 2933 MHz

PRIME H410I-PLUS --- suporta maxim RAM 2666 MHz

etc

Aici gasesti toate modelele de H410 (si sunt cateva)

https://www.asus.com/....../techspec/

Trebuie sa gasesti modelul tau exact, (folosind intai nu linkul de mai sus),
ci programul CPU-Z,
tabul Mainboard
https://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_2.05-en.zip

Nu m-am uitat detaliat la toate modelele din link, insa in linii mari, observ multe placi de baza limitate la 2933MHz.

Insa s-ar putea ca placa ta sa fie chiar una dintre cele limitate la 2666MHz, de aceea ar trebui sa stii exact cum se numeste.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Din ce vad e PRIME H510M-K,sper ca asta e ce zici

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Un singur ram verde, am doar 2 sloturi din ce am vazut ramii pe care doresc sa-i iau merg și pe 2 sloturi, chiar dacă sunt dual channel.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai deja o placa,
si un slot liber,
trebuie sa iei o placa cu specificatii identice cu placa ta
(aceeasi frecventa (MHz), aceeasi latenta (CL), si aceeasi capacitate (GB))

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

DDR4 3200(OC)/2933/2800/2666/2400/2133 MHz Non-ECC, Un-buffered Memory*

https://www.asus.com/....../techspec/

Suporta frecvente de 3200MHz, daca activezi profilul XMP in BIOS.
Altfel chiar daca pui RAM de 3200MHz, va rula la 2666MHz.

Insa altceva:
tu nu mai ai momentan si alt RAM in acel PC?
Caci daca ai, treba e putin mai complicata:

daca ai o placa de 8GB, cel mai indicat e sa adaugi tot una de 8.
Altfel pierzi 30% din viteza (perfomanta) memoriei, fiindca pierzi lucrul in Dual Channel.

In afara de frecventa, mai conteaza si latenta (CL).
Daca placa ta existenta are latenta CL16, trebuie sa cumperi o placa cu latenta identica cu ce ai deja.
Altfel nu doar ca pierzi Dual Channel, dar s-ar putea sa obtii ecran negru la pornire.
Sau va porni si vei avea freeze imediat dupa ce bootezi.

Daca nu ai deloc RAM pentru PC, e in regula, pot cumpara un kit de 16 GB format din 2 placi de 8GB, sau un kit de 32GB (2 placi de 16GB).
Frecventa 3200MHz, si latenta CL15 sau CL16.