| R7R12 a întrebat:

Am un router wireless de la firma MSI, in camera unde este pus merge fara probleme, dar daca merg in camera mare, pierd semnalul de tot, si cu telefonul, si cu laptopul. Cand am instalat routerul, am montat antena, am vazut un cablu un ea, ma gandeam ca daca cumpar un cablu ca acela, si le leg in vreun fel apoi sa-l aduc pana in camera mare, ar merge. Poate ca este o prostie, dar cred ca e posibil. Daca puteti sa ma ajutati, din ce material este facut acel cablu, sau poate stiti alte metode de a face semnalul mai puternic. Nota: Routerul nu-l pot muta. Dau funda big grin. Mersi

2 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Daca vrei cablu wireless nu mai are nici o legatura happy. Vezi ca alta s-ar putea sa fie problema.
1. Da cablu de retea se numeste il iei de la orice magazin cu electronice gen bazar si iei lungimea de care ai nevoie.
2. Ai ruter wireless sunt de acord dar ce semnal wireless este pornit in el. Sfat intra la setari pe wireless ( dupa ce ii montezi antena pe el ) si vezi daca are b/g/n pornite simultan si ce viteza are pe el. Umbla acolo sa fie totul bine si sa-ti arate traficul. Daca dispare dintr-o dat cu toate astea facute cinevafoloseste ceva de bruiere.

| alin23mester a răspuns:

Referitor la cablu, cred ca te referi la cablu de extensie pentru antena, daca am inteles eu bine; aici nu te-as sfatui sa il cumperi degeaba: pierderea semnalului wifi pe cablu ii destul de mare, daca nu pot spune chiar foarte mare! decat sa cumperi asa ceva merita mult mai mult sa cumperi o antena noua, ii undeva pe la cateva zeci de lei, o gasesti in aproape orice magazin de profil; o antena de castig pe la 5-7dB ar reprezenta un castig enorm fata de antenele obisnuite cu care primesti de obicei un router wireless, deci asta as recomanda eu;

in al doilea rand, nu ai mentionat care e distanta despre care vorbim (unde ii router-ul si unde ii camera mare a ta? cam la ce distanta?)
aici ar putea fi vorba de pereti prea grosi, poate ranforsati cu fier, care iti distrug semnalul; alta posibilitate ar fi un telefon fix din acela fara fir care sa functioneze aproape in continuu, un cuptor cu microunde care la fel merge non-stop sau foarte mult fier; iti suna cunoscuta vreuna din chestiile astea, si se poate sa ai pe linie directa (intre router si camera mare) asa ceva? atunci de acolo e problema, si trebuie rezolvata!

Cam atat pot sa iti dau ca sfat, nu mai am alta idee straight face
Sper ca ti-am fost de folos in vreun fel;

Noapte buna! happy