| AlynAlyn a întrebat:

Salut, am un telefon Motorola G30 in casa nu am semnal deloc, absolut deloc, pot face apel doar prin wifi? Dar ce fac daca nu imi funcționează internetul in casa? Culmea ca daca ies din casa isi revine semnalul pot fi sunat sau sa apelez fara wifi, ce este de făcut?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca si altii patesc la fel, cu alte telefoane, inseamna ca nu ai semnal in casa. Daca nu, problema este la telefonul tau.

| anonimg a răspuns:

Poate fi de la:
- telefon (Nokia sunt cele mai bune pe semnal; un Nokia cu butoane posibil să aibă semnal acolo unde acum nu ai deloc);
-cartela SIM (se uzează, magnetizează și trebuie înlocuita gratis cu o alta);
- firma de telefonie care are semnal mai slab în zona ta.

Ai putea incerca un amplificator de semnal GSM.
Nu știu cât de bună și sigură ar fi chinezăria asta: https://www.emag.ro/......DN52NCMBM/
Caută pe google și găsești multe tipuri de amplificatoare de semnal. Vei găsi și profesionale.
Mai înainte de toate i-a legătura cu un consultant al rețelei de telefonie mobilă de la care ai cartela SIM.

| umbrax a răspuns:

Doar tu patesti asa sau si ceilalti care te viziteaza sau locuiesc cu tine? Ai încercat sa te duci la firma de telefonie de care aparții si sa le explici problema sa vezi sa nu fie de la cartela? Dacă nu I din cauza cartelei atunci înseamnă că e din cauza telefonului... Ori in zona ta unde stai nu ajunge semnalul satelitului. De regula știu ca telefoanele Motorola sunt destul de proaste și de fiecare data are câte o problema

| Solann a răspuns:

Din ce descrii, tu nu ai semnal in casa. Ceva ecraneaza semnalul.
Cauta cauza.