| Yuoia a întrebat:

De ceva timp mi se intrerupe internetul des, pierd semnal la telefon in casa, se pierde semnalul si la aparatul radio.
Nu sunt lucrari in zona care sa justifice asta.
Idei despre care ar putea fi cauza?

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E posibil să ai în apropiere vreun radioamator (sau o altă antenă de emisie radio) care în momentul când se transmite ceva, pur și simplu "asurzește" receptoarele din imediata sa vecinătate.

| Yuoia explică (pentru mihai69):

Aha! La o ecranare ma gandisem si eu. Dar nu la radioamator. Si la cum se comporta... dispare, reapare semnalul, este explicabil. Trebuie verificat. Multumesc.

| mihai69 a răspuns (pentru Yuoia):

Poate fi și un taxi cu stație radio care staționează în zonă... E nevoie de ceva măsurători de câmp electromagnetic în casă la tine, apoi se poate trage o concluzie mai bine documentată.

| Yuoia explică (pentru mihai69):

Taxiurile, toate au statii radio. Dar pana acum nu am avut problema asta.

| mihai69 a răspuns (pentru Yuoia):

Corect. Dar e destul sa fie unul cu ea defectă şi să producă "haos"...

| Yuoia explică (pentru mihai69):

A, defecta.
Dar asta ar insemna sa stea mereu pe aici si nu in locurile lor de asteptare.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sună acum la firmă că altfel NU rezolvi problema.
Am fost si eu in aceasta situatie chiar saptamana trecuta (de obicei, am internetul la viteza maximă, dar al meu era, ori foarte incet, ori nu aveam deloc) si au descoperit ca problema e de la ei. Mi-au mai si confirmat că "prindeam" internet doar de la vecini, prin WiFi. Desi il plăteam lunar si intotdeauna la timp. sad Poate ca si in cazul tau e la fel
Sună-i, iți vor da indicatii la telefon și in cateva minute, situatia va fi rezolvata.
Vezi dacă la router ai beculetele aprinse la WLAN si GE

| Yuoia explică (pentru floresdemayo):

Poate ca la internet este asa. Insa telefonul il am in alta retea. Iar radioul, e din cel vechi, fara legatura decat cu... priza. Pentru internet, am sa verific la ei. Multumesc.

| gigite a răspuns:

Contactele, poate s-au deranjat la efectuarea de ordine si curatenie, sau de la reteaua de legatura si electrica...

| Yuoia explică (pentru gigite):

La toate?!
Telefonul mobil nu are legatura cu netul de la pc. Chiar e in alta retea.