| Legend123 a întrebat:

Salut am un telefon Orange hiro si azi un coleg mi-a dat cu sutu si mi-a spart ecranul..este crapat cam rau si nu merge nici touch-ul am fost cu el la Orange si am intrebat cat costa sa ii schimb ecranul si mi-au spus ca 350 de lei si mi s-a parut cam mult.voi cat credeti ca ma costa? si ar trebui sa vorbesc cu diriginta si sa ma duc cu parintii sa imi plateasca colegul telefonul? am colegi care au vazut cum dadea cu sutu in mine. voi ce spuneti?sad

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Da-i sansa sa faca el certificatul ala si te umpli de rahat. cu cat il bati mai rau, cu atat mai multi bani iti poate cere ca daune morale, cu atat mai multi bani i se vor oferi. risca-te sa il bagi in spital sa vezi ce pumni in cap iti dai singur ca ai fost violent. daca te-a batut, ai urme, daca ai urme se vor scrie pe certificat, ai martori, ai un telefon spart, ce vrei mai multe dovezi de atat? ai tot ce iti trebuie sa ii deschizi dosar penal si sa il trimiti in judecata. adaugi un adult ca nu ai voie singur sa te reprezinti fiind minor si aia e. ai un proces in toata regula. politia nu trece cu ochii o faza ca asta, oricat de mistocari pot fi. si daca au chef de glume, depui plangerea la parchet, nu la politie. este dreptul tau sa fii aparat de institutiile statului, nu metoda becali.

11 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Maimuta scapata de la zoo, care nu poate sa isi stapaneasca picioarele ar trebui sa suporte cheltuiala! Mergi cu parintii la scoala si pune-l pe individ sa plateasca. Daca ai martori mergi si la politie, e vorba de distrugere de bunuri, sa nu mai vorbim de lovire care poate fi si ea adaugata cu usurinta. Oricum ar fi el trebuie sa plateasca pentru reparatie!

| Legend123 explică (pentru CristianCRS):

Da dar imi e frica ca prietenii lui mai buni din clasa sa zica ca nu a dat in mine deoarece nu avem camere in clasa. ma gandeam sa il ameninte un prieten mai mare.dar intai voi incerca sa ma duc cu parintii si daca asa nu merge voi merge pe a2-a varianta

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru Legend123):

Frica? Nu.ti fie frica te bat / injura sau ameninta poti oricand sa faci o reclamatie. Iti spun eu din propria experienta. Li-e frica sa dea nas in nas cu legea...

| JohnnyBi a răspuns (pentru Legend123):

Marturia mincinoasa este infractiune. depun o marturie care nu se pupa cu alte marturii si cu daunele suportate de tine, 3 adevaruri diferite = cineva clar minte. cu certificat medico legal te scoti tu din probabilitatea asta.

amenintarea este infractiune si se pedepseste conform legii. si cu o amenintare nu faci nimic, ba mai rau ti-o iei cand nu e ala sa te apere. asa cu legea nu se mai atinge de tine ca depui alta plangere si se umple de dosare penale si pa pa viitor. chiar daca nu le duci la bun sfarsit, frica de a infunda inschioarea sau centrele de educatie si/sau orele in folosul comunitatii si/sau amenda penala care pateaza cazierul... alta poveste.

tine minte, violenta la violenta trage. il ameninti, te bate, il bati, te bate. ajungeti sa va ciomagiti ca prostii pentru ce? fa-o frumos, legal. tu castigi telefon reparat + respect + daune morale de pana la 500-1000 euro, depinde cata bataie ti-ai luat, el ramane cu buza umflata si rupt de parinti ca e smecher. legal = castigi mai mult.
cat despre martori: ti-am zis. tu ii chemi prin plangere sa depuna marturie, ei cand depun marturia sunt pusi sa jure si sa ia la cunostinta ca marturia mincinoasa este infractiune, si procurorul isi va da seama cine minte (cat de prieten sa fii sa risti dosar penal pentru 3 vorbe spuse aiurea?)

| JohnnyBi a răspuns:

Depui o plangere la politie pentru loviri si alte violente, iei certificat medico-legal, chemi ca martori colegii aia si toate astea alaturi de un reprezentant legal daca esti minor (parinte, tutore, curator). lasa dirigintii si alte balarii, fa-o direct la politie. si la plangere anexezi si distrugere din culpa ca infractiune si ceri repararea daunelor (telefonul) si daca vrei si daune morale (deschizi proces in civil si ii ceri despagubire pentru prejudiciul psihic si fizic suportat).

asta este procedura legala, cu dirigintele primesti promisiuni si atat. asa il obligi la repararea daunelor si poti retrage plangerea pana la hotararea definitiva a instantei (deci iti repara alea alea, si poti sa renunti daca tu consideri ca este de ajuns)

| Legend123 explică (pentru JohnnyBi):

Oricum daca nu functioneaza asa o sa imi plateasca telefonul si pe alte cai mai dureroase pentru el

| Legend123 explică (pentru JohnnyBi):

Nu am luat bataie a dat cu cu sutu in telefon cu genunchiu ca dupa aia l-au vazut niste amici si m-au aparat dar mie imi e de telefon nu imi e frica de el nu are ce sa imi faca doar telefonul il vreau reparat atat. sper sa mi-l repare cu politia nu prea vreau sa ma complic as vrea cu doamna diriginta mai intai daca nu merge asa poate voi merge si pe la politie si daca nu o sa merg pe metoda cu amenintarea. oricum nu are ce sa imi faca pentru ca l-au mai amenintat niste amici cand se lua de mine si dupa aia nu mi-a facut nimic dar sper sa imi repare telefonul eu atat vreau poate o sa o facem si amiabil punem bani jumi juma. si nu cred ca ma costa 350 de lei sa ii schimb ecranul deoarece cu 350 de lei imi cumpar altul oare m-au pacalit aia de la Orange?

| CristianCRS a răspuns (pentru Legend123):

Iti spun cu toata politetea posibila, dupa ce o persoana si-a facut timp sa iti scrie un roman intreg despre ce trebuie facut, cum trebuie facut si mai ales ce nu e bine sa faci! (aici ma refer la JohnnyBi)tu ramai la ideile tale, cred ca cel mai bine pentru tine este sa iti repari singur telefonul (o sa te scuteasca de alte probleme in plus).

| JohnnyBi a răspuns (pentru Legend123):

Nu faci pact cu dracu cand el e de vina. prima procedura dupa deschiderea unui dosar penal este incercarea organelor sa va impace. acolo cazi de comun acord cu el sa retragi plangerea daca iti plateste reparatiile. iti faci telefonul si cu factura de la reparatii te duci la politie si ceri retragerea plangerii pe motiv de impacare a partilor. lui i se claseaza dosarul penal, deci dispare sa ii zic asa, tu ai telefonul reparat, toata lumea fericita. + il obligi la cheltuielile politiei pentru tambalalacul asta, care nu sunt mari (ca morala pentru viitor)

| JohnnyBi a răspuns (pentru Legend123):

Da-i sansa sa faca el certificatul ala si te umpli de rahat. cu cat il bati mai rau, cu atat mai multi bani iti poate cere ca daune morale, cu atat mai multi bani i se vor oferi. risca-te sa il bagi in spital sa vezi ce pumni in cap iti dai singur ca ai fost violent. daca te-a batut, ai urme, daca ai urme se vor scrie pe certificat, ai martori, ai un telefon spart, ce vrei mai multe dovezi de atat? ai tot ce iti trebuie sa ii deschizi dosar penal si sa il trimiti in judecata. adaugi un adult ca nu ai voie singur sa te reprezinti fiind minor si aia e. ai un proces in toata regula. politia nu trece cu ochii o faza ca asta, oricat de mistocari pot fi. si daca au chef de glume, depui plangerea la parchet, nu la politie. este dreptul tau sa fii aparat de institutiile statului, nu metoda becali.

| 2Low a răspuns:

Trebuia sa le zici celor de la Orange ca la 370-400 lei gasesti unul nou online.

Ps:Ciobanul trebuie sa plateasca.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns:

Daca ai martori oculari. Sau daca a filmat o camera faza. Poti face asa :
O iei pe maica-ta o duci la scoala la directoare / director si povestesti tot si spui ca vrei toti bani de inlocuirea componentelor stricate. Daca nu se ia nici o masura, te duci la politie si faci o reclamatie. Iar tot asa...