| Alecs1Assassinu a întrebat:

Am un telefon Samsung S3..am cumparat o baterie noua, fiindca bateria mi-s-a stricat si in cateva minute, din 50% era la 2%. si am cumparat un SSD de 32 GB, cu bateria veche mergea, cand am bagat bateria noua, nu merge. Va rog, ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori ai stricat cardul, ori cititorul SD, ori ai bagat tu ala prost, poate invers.Altfel nu inteleg cum, bateria nu are legatura.

23 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Ceva nu se potriveste la ambele piese!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg deloc ce ai facut tu cu acel SSD, dar...
O baterie se calibreaza atunci cand e noua sau a fost instalat un custom rom.
Cum o calibrezi?
-O bagi in telefon, o lasi sa se descarce pana cand se inchdie telefonul de unul singur.
-Deschizi iar telefonul si astepti sa se inchida.
-Il bagi la incarcat inchis pana e 100%
-Il pornesti, si sus la baterie sa fie 100%,daca nu e, il inchizi, il incarci, ii dai restart iar, pana scrie.
-Mai repeti o data procesul cu descarcarea si incarcarea baterii.
Calibrarea inseamna ca sistemul tau de operare(Android) sa "intelaega" bateria.Aceasta poate sa nu fie consumata, dar telefonul se inchide pentru ca nu stie precis.Am incercat sa iti explic pe intelesul tau.Bafta.

| Alecs1Assassinu explică (pentru anonim_4396):

Stiu, cu bateria asa am facut, am lasat doar 100%, dar nu am facut nimic cu SSD-ul, chiar nimic. am bagat bateria noua, si am lasat-o la 100%, si am bagat ssd-ul, si nu merge. zice ca nu am bagat ssd

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alecs1Assassinu):

Am crezut ca e vorba despre o baterie de telefon, ce SSD, explica-mi, arata-mi modelul te rog.

| Alecs1Assassinu explică (pentru anonim_4396):

Microsd HC, telefonul e Samsung S3

| Nume2 a răspuns (pentru Alecs1Assassinu):

Tu te referi la un card SD, nu la un SSD ( solid state drive ). Din cate am inteles nu este citit de telefon. Incearca-l in alt telefon, verifica daca este bagat bine in slot. Incearca o reformatare pe un alt dispozitiv

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alecs1Assassinu):

CE BATERIE? CE SSD? CE microsd? Nu inteleg nimic straight face

| Nume2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se referea la un card sd, presupun. Eu am inteles in felul urmator:
Si-a schimbat bateria la un s3 pentru ca nu mai era buna, dupa ce a schimbat bateria si a facut calibrare, telefonul nu a mai citit cardul de memorie. Sper ca asta e problema

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alecs1Assassinu):

Vezi daca ai ars cardul SD, nu are legatura cu bateria.Vezi daca merge la alt telefon si daca l-ai tinut in conditi bune. Poate doar trebuie formatat.

| Nume2 a răspuns (pentru Alecs1Assassinu):

Iar in caz ca esti curios ce e ala un
SSD: https://videotutorial.ro/......ial-video/

| Alecs1Assassinu explică (pentru anonim_4396):

Cum pot sa-l formatez?

| Alecs1Assassinu explică (pentru anonim_4396):

Mersi!

| Alecs1Assassinu explică (pentru anonim_4396):

Nu am root tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alecs1Assassinu):

Trebuie root? Poti si din sterarile telefonul, dar nu stiu ce versiunea Android ai si nu iti pot explica asa bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alecs1Assassinu):

Aplicati->Stocare->Formatare Card Sd-> Apesi butonul acela
Apps->Storage>Format SD CARD -> Format SD CARD e un buton

| Alecs1Assassinu explică (pentru anonim_4396):

Zice sa introduc cartela SD

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alecs1Assassinu):

Ti-ai stricat cumva cititorul SD? SSD? Sau ce naiba tot zici ca nu mai inteleg.E card de ala patrat asa si mic, cu niste liniute groase aurii pe el nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alecs1Assassinu):

Ori ai stricat cardul, ori cititorul SD, ori ai bagat tu ala prost, poate invers.Altfel nu inteleg cum, bateria nu are legatura.

| Andy_Andy_1977_LlEX a răspuns:

Poate SSDul nu face fara noii bateri

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andy_Andy_1977_LlEX):

Te rog du-te de aici, nu te pricepi din pacate.Asta e adevarul, ai mai dat unuia raspunsuri proaste.Te rog du-te unde sti ca ai cunostinte consolidate.Nu mai duce oamenii in eroare.

| Nume2 a răspuns (pentru Andy_Andy_1977_LlEX):

Ce nu face? Stii macar ce e un SSD ( solid state drive )?