| grabgrab a întrebat:

Salut. Am un telefon vechi (Samsung Galaxy J3 2016) cu ecranul/display-ul spart. Cum pot recupera datele din el daca nu am USB debug activat? Pot activa singur USB debug sau trebuie sa merg neaparat la un service GSM?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Chiar dacă nu ai Linux, poți încerca următoarea variantă:
1. Descarci Balena Etcher (este gratuit, un progrămel care face USB bootabil)
2. Descarci Ubuntu Linux sau o variantă a lui (ai de unde alege - Lubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Kubuntu). La fel, e gratuit.
3. Îl scrii pe USB cu Balena Etcher.
4. Restartezi PC-ul și alegi să pornească de pe stick.
5. Din meniul care apare alegi să rulezi Ubuntu live.
Nu se va instala nimic pe PC, totul este pe stick.
Conectezi din nou telefonul și vezi dacă ți-l recunoaște Ubuntu. De regulă distribuțiile Linux au baza de drivere net superioară celei de la Windows.
Dacă nici așa nu merge, n-ai decât să-l duci băieților veseli. happy

2 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Ai încercat să-l conectezi la un calculator/laptop? Eventual cu sistem de operare Linux.

| grabgrab explică (pentru adryang78):

Am conectat telefonul la un PC cu windows insa nu am acces la fisiere. Nu detin un calculator cu Linux.

| adryang78 a răspuns (pentru grabgrab):

Chiar dacă nu ai Linux, poți încerca următoarea variantă:
1. Descarci Balena Etcher (este gratuit, un progrămel care face USB bootabil)
2. Descarci Ubuntu Linux sau o variantă a lui (ai de unde alege - Lubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Kubuntu). La fel, e gratuit.
3. Îl scrii pe USB cu Balena Etcher.
4. Restartezi PC-ul și alegi să pornească de pe stick.
5. Din meniul care apare alegi să rulezi Ubuntu live.
Nu se va instala nimic pe PC, totul este pe stick.
Conectezi din nou telefonul și vezi dacă ți-l recunoaște Ubuntu. De regulă distribuțiile Linux au baza de drivere net superioară celei de la Windows.
Dacă nici așa nu merge, n-ai decât să-l duci băieților veseli. happy