| GPA a întrebat:

Am Windows 7 sp1 x64 instalat de 5 luni pe laptop. Toate bune si frumoase, pana cand, acum 2 saptamani am observat un lucru. De fiecare data cand instalez o aplicatie/joc si vreau sa sterg un fisier din folder-ul respectiv, nu-mi permite windows-ul. Imi spune ca n-am dreptul de administrator. Am verificat si securitatea si accesul de cont si am acces absolut la intreg sistemul. Nu-nteleg care-i cauza. Sa fie vreun virus sau ceva? Am scanat cu antivirus-ul si-am gasit in chrome, intr-un cookie o amenintare ".trj"

Imi recomandati sa ma reapuc de reinstalat? Chiar daca am eliminat virus-ul sau ma rog, amenintarea, reapare. Am scanat de 3 ori, in decursul a 3 zile si-mi tot aparea acea extensie ".trj"

Este un trojan? laughing, totusi, deocamdata asta este singura problema.
Uitasem, ca sa pot sterge sau copia un fisier in folder-ul gazda, trebuia sa elimin procesul "explore", ca apoi sa reporneasca, si-mi mergea sa copiez fisiere sau sa le sterg.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu nu mai lucrez de ceva vreme pe Windows. Imi amintesc ca se facea click dreapta si ceva de Open as administrator. Poti sa incerci si cu asta: http://bit.ly/2GHTdpg

| GPA explică (pentru Salontanul):

N-are treabă. Nu-i vorba de deschidere ssu executare. Este vorba de parametrii, de faptul că Windows-ul nu-mi permite să șterg fișiere care nu aparțin sistemului (jocuri, aplicații și altele). Degeaba am privilegii de administrator.

| ziftode a răspuns:

1. cauta drepturi/owner de ntfs pe net, si incearca sa le setezi, pentru setare iti trebuiesc drept de administrator, dar daca drepturile sunt setate aiurea (si in windows se mai intampla) nu conteaza ca esti administrator, tot nu o sa te lase
2. ia Avast (nu stiu alt antivirus care sa aiba asta) si da-i o scanare la boot (adica inainte de a porni windows-ul, deci, si virusii), si seteaza-l cu heuristic la maxim

| skull12 a răspuns:

Sterge un program necunoscut, poate s-a instalat cu o aplicatie, daca nu instaleaza malwarebytes si scaneaza tot, dar anti-virusul ala al-tau sa fie dezactiv, daca tot nu merge da-i reset la windows.