| Alexxxxxx34 a întrebat:

Am windows 8.1 enterprise si ma gandesc sa il schimb cu windows 7. Am 1g ram si dual core de 1, 73 ghz. Ce versiune se potriveste? Adica Home Premium, Ultimate etc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta home premium, ai doar 1 gb ram si procesor de 1.73, versiunea ultimate consuma mai mult si are la baza chesti inutile pe care sunt sigur ca nu le folosesti, pentru uz personal cu siguranta home premium pe 32 biti.Bafta

7 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

Home Premium x86(pe 32 biti). Nu ai doua procesoare, nu cred ca ai nevoie de functiile de criptare, remote desktop si alte jucarii din profesional si ultimate. Bafta!winking

| Alexxxxxx34 explică (pentru AndreiGabi):

Multumesc l-am instalat cu succes!

| gelu1970 a răspuns:

Cu 1 gb de ram iti recomand xp
in cazul in care vrei w7 pune versiunea starter sau cel mult home basic x86
insa cu atat de putin ram o sa-ti mearga rau windows 7 asa cum de asemenea cred ca windows 8.1 iti merge rau. configuratia calculatorului tau e destul de slaba.
bafta

| Alexxxxxx34 explică (pentru gelu1970):

Nu merge rau si imi pun Home Premium.

| stlucian a răspuns:

Dacă doriți să executați Windows 7 pe computerul dvs., iată de ce aveți nevoie:

Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)

1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)

spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)

Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent

sursa:
http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows7/products/system-requirements

Recomand Win 7 ultimate.Va functiona pe 32 bits fara probleme.:-bd

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 a răspuns:

Windows 7 Ultimate 32 bits!

| ReMusS a răspuns:

Salut, iti recomand windows 7 ultimate pe 32 de biti daca ai pana in 4 GB ram, daca ai peste 4 GB ram iti recomand sa il pui pe 64 biti.