| sandmonkey a întrebat:

Salut
am zis sa iau de la un prieten un laptop cu 600 lei, are procesor i5 generatia a 5a, 4gb ram ddr3, placa video dedicata de 2gb.(nu mai stiu ce era, ceva de la nVIDIA)
Intrebarea mea este daca ar merge leptopul si pentru niste jocuri, si daca ii mai pot adauga rami si un ssd.
Si care sunt diferentele intre procesoarele terminate in u,m, k, h?
Mersi happy

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu zic ca merita la banii aia. Acum... depinde si cat de uzat este. Negociaza la 550 sau 500RON.
Daca ii adaugi un SSD (in loc de HDD) si niste ram, da, ar merge. U vine de la ultralow, dar in general cam majoritatea nongaming sunt asa. Este ok.

| sandmonkey explică (pentru DoarBogdan):

Deci nu pot sa bag si ssd si hdd?

| DoarBogdan a răspuns (pentru sandmonkey):

Pai ba da. Dar daca permite asta placa de baza. In general la laptopurile vechi... nu cred. SSD tip stick ar merge impreuna cu un HDD. Daca nu are slotul respectiv M2, atunci nu o sa mearga si trebuie pus in locul HDD-ului.

| sandmonkey explică (pentru DoarBogdan):

Cum adica M2?

| DoarBogdan a răspuns (pentru sandmonkey):

Uite aici detaliat, diferenta intre M2 (pentru un SSD cu m2 ) si SATA (pentru HDD):
https://www.performance-computer.com/learn/ssds-compared/

| Wr3nch a răspuns:

Vorbeste cu prietenasul tau si dane model exactlaughing Altfel nu stim ce poti pune sau nu, dam doar cu presupusul.

| sandmonkey explică (pentru Wr3nch):

E un laptop de la Asus
dar n am întrebat cine stie ce sa pun pe el, doar niste rami si un ssd, astea trebuie pe orice laptop sa poti sa pui, nu e ca si cum am intrebat sa schimb ceva ce tine de placa de baza, de cat de mare e sau chestii

| marinaru777 a răspuns:

Garantat ssd schimba totul, dubios ca ai ddr3 cu procesor i5...schimba hdd ul pune ssd si nu ai sa regreti

| sandmonkey explică (pentru marinaru777):

Si pe ssd e suficient daca pun windows ul si unele jocuri sau programe care consuma mai mult?

| marinaru777 a răspuns (pentru sandmonkey):

Ia un ssd de 256 bine are fi sa cumperi de 512 dar e mai scump... pune sistemul si jocurile pe ssd ruleaza altfel eu am inlocuit,, daca vrei sa mearga sistemul mai bine dezactiveaza si antimalware care scaneaza permanent si verifica updateul la windos sa nu ruleze in timpul jocurilor

| sandmonkey explică (pentru marinaru777):

Mersi, am aflat ca pot pune pe laptop pana la 16gb ram, deci e ok, o sa mai pun 4
dar procesorul il pot schimba? adica de ce tine? ziceam sa iau un i7 4790hq, dar nu stiu daca este compatibil

| marinaru777 a răspuns (pentru sandmonkey):

Vezi in functie de modelul placii de baza ce tip de procesoare suporta si se poate inlocui categoric