| StereaCosmin a întrebat:

Are ceva daca tin laptopul la incarcat toata noaptea?
Adica daca are 10% baterie si il bag la incarcat seara si il las pana dimineata conectat la priza, are ceva? Nu vreau sa stric bateria, deoarece laptopul nu are nici o luna.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Bine nu va vi in timp pentru ca bateria are niste cicluri si tu cum o ti mult in timp vei vedea ca va cere baterie mai repede la fel si cu telefonul, ipod etc apropo nu o pune cand e la zero si cand e la 15 la suta apoi o scoti afara ce sens are sa intre curent in ea? daca bateria e full

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

E bine ce zici cu scosul bateriei daca folosim mai mult laptopul pe post de desktop dar deunazi mi-a cazut curentul si...sa dus naibii tot ce faceam pe word.A trebuit s-o iau de la capat pentru ca lucrarea nu s-a salvat.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu chiar daca dai de la inceput f12 se salveaza ultimele modificari

| DorianDesteptu a răspuns (pentru RAY):

Va scadea autonomia bateriei dar e posibil sa se distruga sau ceva? daca il tii de multe ori cu incarcatorul la laptop? daca, da, se mai poate repara? si asa acumulatorii sunt 99% din laptop?

| Jipa95 a răspuns:

De obicei bateria unui laptop se incarca in maxim 2 ore, oricat de descarcata ar fi. Nu este tocmai ok de a-ti lasa laptopul peste noapte la incarcat, deoarece in timp, autonomia bateriei va scadea.

Bft!

| gelu1970 a răspuns:

Nu are nimic. se desconecteaza singur cand are bateria incarcata.
nu te amagi foarte mult, deoarece bateria unui laptop dureaza de la 1, 5-2, 5 ani, cand i se da un uz optim.
acesta e dezavantajul unui laptop, pe care nu il rumegam prea mult la ora de cumparat. cand se duce bateria nu stim ce sa facem.

| Wukii a răspuns:

Nu are nimic, el îl las de seara până dimineața în fiecare zi, și nu am pățit nimic. Deci stai fără griji! happy

O zi bună! big grin

| YoungCaesar a răspuns:

Salut!

Undeva am citi ca nu e bine pentru acumlator daca il descarci complet pana la 0%, dar nici daca il lasi cu incarcatorul in priza mult.
Pe scurt, sa nu-l descarci pana la 0% si sa nu-l incarci pana la 100%, nu foloseste deloc pentru acumlator. Fii atent! :-)