| AndreiRevecai a întrebat:

Salut, recent am cumparat un laptop si vreau sa stiu daca pot folosi laptopul constant, gen cu incarcatorul in priza si conectat la laptop, am gasit pe net raspunsuri dar nu prea am inteles, vreau scurt si la obiect va rog. Laptopul are o baterie de tip Li-Ion si vreau sa il folosesc mai mult, deoarece ma plictisesc in casa pana la 7 cand ies afara, deoarece e mult prea cald si trebuie sa umplu cu ceva acel timp.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Normal ca poti sa-l folosesti pe incarcator, doar nu vrei sa descarci bateria aiurea.
Recomand de asemenea si un cooler sub el, asta ca sa il raceasca cum trebuie.
Ceva de genul acesta:
https://altex.ro/cooling-pad/cpl/

| Catrice a răspuns:

Îl poți folosi, cine te oprește.
O sa ii strici bateria, o sa arzi ici-colo ceva, da' nu-i bai, într-un an de zile faci rost de bani pentru unul nou.

| NLS a răspuns:

Tinut mereu la priza, bateria va pierde in timp din capacitatea ei maxima de incarcare.
Asta inseamna in termeni simpli, ca daca il tii non-stop conectat la priza, dupa ce trece un an, bateria va tine cu 8-10% mai putin, dupa inca un an vei mai pierde 10% din capacitatea ramasa, si tot asa...

La fel se intampla cand nu tii mereu incarcatorul conectat dar il incarci haotic.

Bateriile au anumite cicluri de incarcare, circa 500.
Dupa ce se consuma aceste cicluri, ele incep sa piarda din capacitatea de inmagazinare, astfel in loc sa tina 4 ore cat tinea la inceput, va tine doar 2, 5-3 ore.
De acea e destul de important sa nu il bagi la incarcat cand mai ai inca 50% baterie.
Foloseste-l pana ajungi la ~7-10% si abia atunci il incarci, iar cand ajunge la 98-99% deconectezi incarcatorul.
(NU e recomandat sa il lasi sa ajunga la 0-2%! Ii vei scurta mult viata in acest fel).

Daca laptopul are baterie detasabila iar tu il folosesti doar acasa, e recomandat sa o scoti in majoritatea timpului si sa o folosesti mai rar
(O data sau de 2 ori pe luna are nevoie de un ciclu complet de incarcare-descarcare...)

Si bineinteles, acumulatorilor li se scurteaza viata daca lucreaza in caldura excesiva sau sunt depozitati peste 35 grade C.

Asa ca o racire cat mai buna ar fi de folos, si niciodata nu aseza laptopul pe paturi, perne sau alte suprafete care blocheaza eliminarea aerului cald din interior.

| MarIuS53682 a răspuns:

Îl poți folosi la încărcat, dar cu timpul bateria o sa se strice și posibil alte componente.