| curiosul122 a întrebat:

As avea nevoie de un raspuns cat mai rapid. Cand bag in laptop mufa jack pentru microfon, mi-l detecteaza ca si casti, am si instalat driverul dar atunci cand bagam microfonul nu se mai auzea nimic, tot daca liniile verzi langa speaker mergeau. Ce fac in cazu asta?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu cumva ai o singură mufă, și pentru căști, și pentru microfon?

| curiosul122 explică (pentru mihai69):

Am o mufa care arata langa o mufa si un microfon, dar microfonu nu e detectat, mi l detecteaza ca si niste casti

| mihai69 a răspuns (pentru curiosul122):

Am o mufa care arata langa o mufa - nu prea ești coerent...
În fine, ideea e că unele laptopuri au o singură mufă în care se bagă ȘI căștile, ȘI microfonul (de obicei, sisteme care sunt dintr-o bucată, fie pentru gaming, fie pentru tele-marketing, videochat etc.).
Dacă ăsta e cazul tău ai nevoie de un adaptor care să separe cele două intrări. Ceva cam așa:
https://www.emag.ro/......D09DHFBBM/
sau așa:
https://conectica.ro/......t-m-standa

| curiosul122 explică (pentru mihai69):

Ma refer ca langa intrarea mufei jack, arata un semn cu microfon si dupa un laptop, asta am reusit sa explic. Ceea ce am cerut eu d daca ei un link catre un adaptor bunisor care are stoc disponibil.

| mihai69 a răspuns (pentru curiosul122):

Ai link-uri mai sus, mai poți căuta și pe Google, acum că știi exact de ce anume ai nevoie.

| curiosul122 explică (pentru mihai69):

Am cautat, dar nu stiu pe care sa aleg, plus ca sunt multe tepe, nu stiu ce firme sunt bune, care adaptoare tin, ca daca ar fi asa as comanda orice adaptor insa nu stiu care tine sau care e compatibil pentru ca multe au review-uri rele.

| mihai69 a răspuns (pentru curiosul122):

Mă tem că alea cu review-uri rele le-au primit pentru că ori comanda le-a ajuns târziu (chestie care NU are legătură cu marfa, de multe ori nici cu vânzătorul, ci cu firma de curierat cu care se lucrează), ori era altceva decât aveau ei nevoie (chestie care iarăși NU e din cauză că marfa nu e OK, ci pentru că acei clienți au ales în lipsa unor informații - „după ureche" cum se spune).
Pe de altă parte, la toate comenzile online ai drept de retur - așadar, chiar în cazul că nu primești fix ceea ce ai nevoie poți oricând să dai marfa înapoi și îți iei banii sau comanzi altceva.