| victor238213 a întrebat:

Salut,as dori sa aflu daca pot sa am 2 routere unul de 2. 4ghz si unul de 5ghz.Pe cel de 5ghz vreau sa il folosesc pentru PC, iar celalalt pentru wifi in casa deoarece are raza mai mare.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

În mod normal, poți lega un port UTP liber de la primul spre portul WAN al celui de-al doilea. Sau dacă e capabil de 'range extender', poate să meargă și wireless.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Normal că poți.

| victor238213 explică (pentru mihai69):

Mersi,dar cum functioneaza 5ghz? prin fir sau wifi? poti te rog sa imi explici mai detaliat si cum se poate de conectat, de la un router la altul? Sau cum?

| victor238213 explică (pentru mihai69):

Mersi

| victor238213 explică (pentru mihai69):

Multumesc

| mihai69 a răspuns (pentru victor238213):

În mod normal, poți lega un port UTP liber de la primul spre portul WAN al celui de-al doilea. Sau dacă e capabil de 'range extender', poate să meargă și wireless.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cit de mare e casa breh? Pentru PC te duci frumos cu cablu, iar prin casa lasi WiFi-ul activ.

| Bizon95 a răspuns:

99.99% din routerele 5GHz au si 2. 4GHz
in rest functioneaza ca un router normal

daca totusi ai doua atunci ignori partea de router (nu infigi nimic in WAN/Internet) si il legi la reteaua locala pe al doilea si apoi il folosesti practic numai ca acces-point (unele routere au chiar switch la modul asta, insa merg binemercic ca router fara internet si fac doar bridge intre lan si wifi)

| victor238213 explică:

Cum functioneaza? trebuie fir de la un router la altul? sau aparte? cum lucreaza 5ghz prin fir ca internet sau wifi?