| Cipri1993 a întrebat:

As dori sa imi spuneti ce inseamna Putere 600 W RMS? Adica acel RMS nu sunt w reali? Merita pretul? http://www.altex.ro/......hts3583-12

9 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu sunt reali, la 600 W geamurile ar fi de mult plecate iar uşile vecinilor le-ar urma îndeaproape. Şi cu 50 W reali ai avea probleme în apartament.
Cu toate acestea sistemul pare bun pentru apartament, ceva mai bun decât alte modele.

| Cipri1993 explică (pentru Arthur):

Eu stau la sat, nu am treaba cu vecini pot da muzica la maxim cat duce boxele, dar asa ca si boxe daca dai la maxim poti sta langa ele? l-ai ales basul ceea ce ma intereseaza cel mai mult

| Arthur a răspuns (pentru Cipri1993):

Poţi să stai dar te vor durea urechile, despre bass să-ţi spun un secret : este îndeajuns de tare când îl simţi în piept atunci când eşti în faţă boxei.

| Cipri1993 explică (pentru Arthur):

Aia si vreau sa fluture putin hainele pe tine cand esti in fata... bine mersi mult de ajutor, o seara placuta in continuare, te adaug ca si prieten sper sa tinem legatura in legatura cu home cinema sau altele mai ma sfatuiesti daca esti dispus

| Arthur a răspuns:

Prietene, pentru cei care au răbdare şi cu bugetul subţiat, eu recomand formarea sistemului pe etape, adică : cumperi o staţie adevărată stereo şi ai faţa sistemului, cumperi tura următoare încă una ( nu neapărat identică ) şi ai spatele, apoi la urmă cumperi una de bass dedicată.
Boxele faţă - spate ( sateliţii ) pot avea putere mai mică, dar basul şi ca dimensiuni a difuzorului şi ca plajă de frecvenţă, trebuie ales cu atenţie. E de preferat un difuzor cu diametrul mai mare, dar cu putere mai mică, unuia cu putere mare dar cu diametrul membranei mai mic.
De aceea am spus că o să simţi în piept mai curând, un bass adevărat, datorită plajei de frecvenţe foarte joase, frecvenţe la care urechea umană are o sensibilitate mai mică ( la fel ca şi la frecvenţele audio înalte care cu vârsta se aud din ce în ce mai slab ).

| nutepriveste21 a răspuns:

Cu ani in urma dar chiar si acum firmele serioase inscriptioneaza(daca o fac) puterea reala a amplificatorului sau cea suportata de difuzoare.Acum din considerente comerciale se flutura sute de wati sau chiar mii pe toate chinezariile pentru a duce in eroare ochii naivi ai cumparatorilor.Un profesionist sau chiar o persoana cat de cat avizata poate face o apreciere asupra puterii reale a sistemului in functie de anumiti factori cum ar fi: marime magneti difuzoare, puterea sursei de alimentare a amplificatorului denumirea amlificatorului audio(c.integrat) dimensiunea sau eficienta sistemului de racire al acestuia si nu in ultimul rand prestigiul firmei producatoare plus pretul sistemului comparativ cu puterea scrisa pe acesta.

| Cipri1993 explică (pentru nutepriveste21):

Cam da, dar eu ce sa inteleg? sa iau un specialist cu mine? nu prea gasesc, sau sa nu mai cumpar

| nutepriveste21 a răspuns (pentru Cipri1993):

In functie de pretentii si de banii investiti, da ai putea apela si la o persoana care se pricepe.Dar privitor la sistemul 5.1, muzica in general cea pe care o folosim noi e stereo si exceptand demonstrativele de pe la placile de sunet nu se prea gaseste muzica inregistrata 5.1 asa ca la un astfel de sistem nu vei beneficia de efectele pe care ar putea sa le aduca.O statie de putere si fiabila plus un set de boxe pe masura e suficient pentru a satisface nevoile auditive chiar si a unor persoane mai pretentioase.