| Zebi a întrebat:

As putea sa ma apuc sa invat programare la 13 ani?

cu ce sa incep...

pls spuneti-mi ca sunt pe dinafara...

explicatia cea mai buna are fundahappy

imi merge mintea bine deci nu e problemahappy

daca nu ce sa invat...ca vreau sa stapanesc ft bine informatica...

ca asta e viitorulhappy

repet cele mai explicite raspunsuri au fundahappy

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Derye!, n-are nicio relevanta daca el invata C++(daca va reusi ceva) si proful in liceu preda Pascal. Diferenta majora e sintaxa, care cere doar o usoara acomodare. Oricum se preda din ce in ce mai rar Pascal. Eu zic ca nu conteaza limbajul de programare in sine, ci doar gandirea aia algoritmica ce si-o formeaza in timp.

Eu zic sa incepi cu C++ pentru ca asa e recomandat: sa incepi cu baza, nu din parti.

Exemplu:
http://www.dol.ro/......u-YCR00973

Si ca program(mediu/IDE) iti recomand macar Bloodshed DevC++ in loc de Borland C++ (pentru DOS, ala cu ecran albastru :D), pentru ca e vechi borland C++ si foarte ineficient ca program. Tine permanent procesorul in Windows la 100%, iar in Windows Vista/7 e cam imposibil, ba ruleaza doar in fereastra(pentru. ca nu se mai poate fullscreen), ba deloc, cel mai bine il rulezi intr-o masina virtuala :D

4 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Iar limbaje precum HTML sau altele de "programare" WEB sunt intr-adevar mai simple, dar nu inseamna programare in adevaratul sensul al cuvantului. Aia e programare pentru relaxare, timp liber, asemenea lucruri precum HTML poate sa invete oricine, chiar si cineva care n-are vreo pasiune pentru informatica sau cineva care nici n-a facut informatica in scoala. Pentru cine vrea sa invete cu adevarat programare eu zic sa inceapa cu ce am mentionat mai sus happy. Asta e parerea mea.
Un pusti de 13 ani ar trebui sa inceapa de acolo. Majoritatea asa pornesc, de fapt.

| Derye a răspuns:

Intra pe w3schools.com si le iei in ordine. Html-ul, daca te duce capul il inveti in 2 zile, css-ul la fel in 4-5 zile, apoi mergi pe javascript si flash. Nu e chiar programare, dar o sa te descurci in a face pagini web frumoase, si e de ajuns. La liceu o sa o iei cu c++, iar daca pici cu un prof care preda pascal ai pus'o.

| beatleman a răspuns:

Pai expertii IT isi incep meseria la 27 de ani cam asa... Du-te la un liceu Mate-Info.Trebuie sa lucrezi pe programatorul C++. Pana atunci ai putea invata lucrurile de baza ale World Wide Web si ale Windows-lui.Succes!

| alyn_8516 a răspuns:

Incepe cu limbajul HTML, sunt multe site'uri unde este explicat mai in amanunt.