| ionut6709 a întrebat:

Salut, as vrea niste informatii despre domeniul IT, am 14 ani si sunt foarte pasionat de acest domeniu. Vreau sa aflu ce trebuie sa stiu in viitor pentru a lucra in (dezvoltare, marketing online, scriere si citire comenzi PC, etc).
Puteti sa imi dati informații de exemplu :
-ce trebuie sa invat?
-lectii de marketing online de pe site-uri de încredere.
-site-uri cu cat mai multe informatii de incredere nu vrajeala. DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Pentru inceput ar fi bine sa stapanesti foarte bine engleza, asta te va ajuta cand vei incepe sa aprofundezi programare.
Bafta!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima data pune ti ordine in idei ca

dezvoltare, marketing online, scriere si citire comenzi PC

nu au nimic in comun cu IT

| GabiDumitrescu a răspuns:

0. Engleza dumnezeieste.
1. INVATA SA INVETI.
2. Odata ce ai rezolvat punctele precedente, te descurci si singurel. Hai ca sa nu zici ca sunt rau - Sujan Patel, Jeremy Schoemaker, John Chow.
3. Vezi ce am zis mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti foarte pasionat? Si ce crezi ca reprezinta IT-ul? Nu ai facut nimic pana acum care sa aiba legatura cu asta pana acum. Esti pasionat de IT cica, dar vrei sa lucrezi in marketing. Habar n-ai nimic pustulica. Du-te la scoala, pe mate-info si dupa ce ii pui profesorului intrebarile legate de nelamuririle tale, revino iar aici.

| ionut6709 explică (pentru anonim_4396):

Tu vezi-ti de viitorul tau, du-te la munca pe camp, ca acolo ti-e locul, pe mine ma interesează viitorul meu nu vreau sa stau pe banii părinților pana la 30 de ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ionut6709):

Daca te-ar interesa cu adevarat viitorul tau ai intreba un profesor, ai citi o carte. Ce faci tu acum spunand ca nu vrei raspunsuri "la vrajeala" arata cat de mult iti pasa de viitorul tau. Daca spui ca esti pasionat de domeniul IT, dar vrei sa lucrezi in marketing, atunci tu ar trebui sa te duci draga pe camp. Bafta!

| Kogaion a răspuns:

Fa cursurile ECDL, mergi la un liceu mate-info si dupa aia mergi la o facultate de profil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kogaion):

ECDL este pentru a iti echivala daca vrei competentele digitale la bacalaureat.
Este uneori ajutator pentru operator calculator in sectiile de votare, si sa ai acolo certificarea ca stii sti tu ceva legat de calculatoare.
Programarea este totul mai nou, java, java script, c, c sharp, c++, sql/mysql, framework-uri si multe altele.

Răspuns utilizator avertizat
| Simonaa_Cucu_1995 a răspuns:

Daca locuiesti intr.un oras mare sunt asociatii care fac cursuri gratuite sau o cel putin de doua ori pe an. Pentru inceput incearca sa lucrezi in sisteme de programare cu ar fi C++. Gasesti la bibiloteca multe carti de programare mai intai iti recomand sa incepi cu teoria si dupa cu practica :*